1 Haziran’dan İtibaren Yasaklar Kalkıyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada birçok yasağın kalktığını açıkladı. Peki kalkan yasaklar neleri içeriyor? Artık seyahat etmek serbest mi? İşte tüm detaylar… 

cumhurbaşkanlığı
Sokağa çıkma yasağı 20 yaş altından 18 yaş altına çekildi. 0-18 yaşları arasındaki çocuklar ve gençler çarşamba ve cuma günleri 14-00 / 20-00 arasında sokağa çıkabilecekler. 
Öncelikle ilk müjdeyi 18 yaşından büyükler için verelim. Malum en güzel anılar üniversite çağında yaşanıyor. 3 ay evde kalan 18 yaşından büyükler artık sokağa çıkabilecekler. 

65 yaş üstü kişiler için ise yasak halen devam ediyor ancak pazar günleri 14-00 / 20-00 saatleri arasında istisna olacak. Bu saatlerde dışarı çıkıp gezebilecek, dolaşabilecekler. Ancak maske, mesafe, temizlik şartına riayet etmek şartıyla 65 yaş üstü işletme sahipleri bu kurala dahil değil. 65 yaş üstü kişiler işletmelerini açabilir, çalışmaya devam edebilecekler. 

1 Haziran’da kalkacak olan bir diğer yasak ise restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri ve kaplıcalar ile ilgili. 1 Haziran tarihinden itibaren bu mekanlar saat 22.00’ye kadar açık olacak şekilde hizmete açılacak. Ancak eğlence mekanları ve nargile kafeler kapalı kalmaya devam edecek. 

kafe

Başka kalkacak yasak ise açık hava konserlerini kapsıyor.

Konserler saat 24-00 kadar sürmesi kaydıyla yapılabilecek. Ama bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi henüz yayınlanmadı. Ancak eskisi gibi çok kalabalık konser alanlarına sosyal mesafe kurallarından dolayı izin verilmeyeceği kesin. 

En güzel haberi en sona sakladım. 1 Hazirandan itibaren tüm iller için şehirler arası seyahat yasağı kaldırılacak ve millî parklar, plajlar, bahçeler, kamp alanları da aynı tarihte halka açılacak. Özellikle koronadan sonra kamp ve çadır tatillerinin otel tatillerine göre fazla revaçta olacağını tahmin ediyorum.  Umuyorum bu salgın tamamen biter ve eski güzel yaz günlerine geri döneriz. Herkese sağlıklı günler diliyorum

kamp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir