ALAÇATI

İzmir Çeşme Kalyoncu Kampingte çadırımızı kurup hava kararır kararmaz kendimizi araba ile 20 dk mesafede bulunan Alaçatı’ya attık.

Adını son yıllarda sık sık duyduğumuz ünlü tatil ve turizm merkezi haline gelen Alaçatı özellikle Akdeniz’in dayanılmaz sıcağını sevmeyenler için rüzgarlı havası, deniz suyunun daha serin ve daha az tuzlu olması nedeniyle tatilcilerin uğrak noktası haline geldi.


Eskiden Alaçatı’yı gündüz ziyaret etmiştim. Taş evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları çok güzeldi ama neden bu kadar abartıldığını hiç anlamamıştım. Ama bu sefer akşam uğradık ve ben bu sefer Alaçatı’ya bayıldım. Çünkü gündüz boşboş ve sessiz olan Alaçatı sokaklarını akşam güzel müzikler ve insanlar doldurunca daha ortaya capcanlı ve enerjik bir yer çıkıverdi. Normalde daha sakin ve sessiz yerleri seven ben bile buranın kalabalığına aşık oldum. Bazı yerler insanla bazı yerler ise insansız güzel oluyor demekki ☺️

Akşam olupta karnınız acıktığında ya da bir şeyler içmek istediğiniz de dışarı çıkıp Alaçatı’nın harika kafeterya ve restoranlarını ziyaret etmeniz yeterli. Lezzetli yemekleri ve içecekleri her kesimden insanı cezbetmeye yetiyor.

Bizim gibi Alaçatının çarşısını gezip yukarıya doğru yürüyerek çıkıp değirmenlere uğramayı unutmayın. Değirmenlere çıktığınızda karşınıza oturup Alaçatı manzarasını isteyebileceğiniz küçük bir çay bahçesi çıkacaktır. Çayın fiyatı sadece 3 tl hemde Alaçatı’nın en güzel noktasında☺️

Bir diğer önerimiz ise değirmenlere çıkarken yol kenarları boyunca karşınıza çıkacak kumrucularda birer kumru yemeden de dönmemenizdir😉 Biz kumrumuzu Alaçatı Kumrucusunda yedik ve Kumru+Patates Kızartması+Ayran/Kola fiyatı menümüzün fiyatı sadece 30 tl idi. Ve aşırı lezzetliydi.

Ayrıca bir sürü takı tokacıların ve hediyelik eşyaların bulunduğu Çatladı Kapı çarşısında ister kendiniz isterseniz sevdikleriniz için hediye alabileceğiniz bir sürü seçenek bulunuyor.

ÇEŞME ALAÇATI’DA SÖRF

Plajları, sert esen rüzgarları ile ünlü Çeşme Alaçatı denince akla ilk gelecek şeylerden biri tabi ki de rüzgar sörfü olacaktır. Bu nedenle de sörf yapmak ya da öğrenmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin Türkiye’de en uğrak noktası burasıdır.

Bölge de sörf yapılabilecek en uygun yerler;

  • Çark Plajı,
  • Windsurf Paradise,
  • Yumru Koy ve Seaside Alaçatıdır.

Özellikle başlangıç seviyesinde olan sörfçüler Yumru Koy’da derslerini alırken profesyoneller için Windsurf Paradise öne çıkıyor.

ALAÇATI’NIN ÜNLÜ SÖRF OKULLARI

  • Çağla Kubat Windsurf Akademi
  • Bora Kozanoğlu Windsurf Okulu
  • Orsa Sörf Okulu
  • Active Alaçatı Windsurf Center
  • Bu Bi Sörf Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir