ARABAYLA BALKANLAR

ARABAYLA BALKAN TURU İÇİN NELER GEREKLİ?

Sizde bizim gibi Euro 6 TL oldu şimdi ne yapacağız diyenlerden misiniz? O zmn size 10 günlük bir Balkan turu için neler gerekli,ne kadar harcadık hepsini tek tek anlatacağız 🙂

İlk olarak gitmeden önce neler gerekli onları sıralamakla işe başlayalım.

PASAPORT

Evet Yurtdışına çıkabilmek için gerekli olan ilk şey bir Pasaport sahibi olmak.(Ukrayna,Gürcistan… kimlikle çıkabileceğiniz istisnai ülkelerden) Eskiden pasaportları Emniyet Müdürlüklerinden çıkarılırken Nisan 2018 itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İl/İlçe Müdürlüklerinden çıkarılıyor. Bence bu güzel bir adım işlemler daha hızlı sonuçlanacaktır diye düşünüyorum.

Gelelim Pasaport Ücretlerine

Pasaport cüzdan bedeli    :133.00 TL.

(6) sayılı tarifede belirtilen yeni harç bedelleri;

6 Aya kadar                :     170,00 TL.

1 Yıl için                     :      248,26 TL.

2 Yıl için                     :     405,00 TL.

3 Yıl için                      :     575,00 TL.                          

3 Yıldan fazla süreli    :     811,00 TL.

VİZE

İkinci konumuz ise maalesef ki vize konusu 🙁 Balkan turunuzu arabanızla yapacaksanız ya Yunanistan (Pazarkule, İpsala) ya da Bulgaristan (Kapıkule) üzerinden çıkmanız lazım ve tabikide bu iki kapıda bizden vize istemektedir.

Yunanistan Schengen üyesi olan bir ülke o yüzden Schengen vizeniz olmak zorundadır. Bulgaristan ise Schengen e tam üye durumunda olmadığından dolayı Türk Vatandaşlarına Bulgaristan vizesi adı altında bir vize uygulamaktadır. Fakat Schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a da o vizeyle girebilirsiniz. Ayrıca başka bir vize almanıza gerek yok. Balkanlarda birden fazla ülkenin bize vize uyguladığını ve hepsine de Schengen vizesiyle girebildiğimizi düşünürsek Schengen vizesi almaktan başka çaremiz yok.

Biz Yunanistandan başvurduk. Vize ücreti; 60 EURO

Tabiki vize alırken mutlaka Yurtdışı Seyahat Sigortası da yaptırmak zorundasınız. Onunda maliyeti süresine göre değişiyor. Onuda VİZE ALMAK İÇİN NELER GEREKLİ?  konusunda detaylı bir şekilde anlatırız.

ULUSLARARASI SİGORTA(YEŞİL KART)

Bir diğer konu da Araç için Yurtdışı Trafik Sigortası. Yurtdışına aracınızla çıkmak istiyorsanız bu olmazsa olmazlar arasında. Her Gümrük Kapısında mutlaka kontrol ediliyor ve o olmazsa geçişinize kesinlikle izin verilmiyor. Onunda fiyatları şöyle ;

Ama size şöyle küçük bir tüyo verelim 🙂 Biz bu sigortayı Bulgaristan dan 3 aylığını 50 EURO ya yaptırıyoruz.Bu 10 Günlük Balkan Turumuzda bizde Türkiye’den yaptırdık. Ama bize sorarsanız aralarında bir fark yok. Biraz çevremizdekilerin laflarına baktık diyelim 🙂

BENZİN – OTOBAN PARALARI

Benzin fiyatı TL nin gün geçtikçe değer kaybetmesinden dolayı eskiden bildiğimiz o Balkanlarda benzin ucuzdur tezi çürüdü. Euro kuru kullanan ülkeler haricinde fiyatlar bizim ülkemiz düzeyindeydi fakat euro kullananlarda bu fiyat arttı tabiki.

Otoban paraları ( Fiyatlar ortalamadır)

Bulgaristanda; 7 euro

Sırbistan; 15 euro

Avusturya-Macaristan; 27 euro ( en çok içimize oturan)

Slovakya; vermedik 🙂

Bosna Hersek ; 5 euro ( ama yolları felakettt keşke otoban parası verseydikte o yollara girmeseydik )

Hırvatistan; 7-8 euro

Karadağ; Hatırlamayacak kadar az

Arnavutluk;Hatırlamayacak kadar az yada yok 🙂

Yunanistan; 10 euro

KONAKLAMA

Kalacak yer hiç bir gezimizde hiç bir zaman bizim için sıkıntı olmadı. Çünkü o kadar lüks arayan bir çift değiliz. Bize temiz ve güvenli olsun yeter. O yüzden kalacak yerlerimizi önceden ayarlamıyoruz. Biz biraz doğaçlama geziyoruz. Yola çıkıyoruz o akşam nerede kalmayı düşünürsek orada kalıyoruz. Gittiğimiz yeri çok mu sevdik bir gece daha kalıyoruz ya da sevmedik mi gece kalmayıp başka şehre geçiyoruz. O yüzden Konaklama için telefonlarımızda her zaman yüklü olan 2 uygulama var. Bunlar; Booking ve Airbnb 

Fiyatlarsa ortalama gecelik 2 kişi 100-150 tl civarındaydı.

Ama şöyle de bir durum var otellerin, evlerin resimleri her zaman doğruyu yansıtmıyor. Birciftbilet youtube hesabımızda bu konuyu anlattığımız videomuzu izlerseniz Tiran da nasıl bir otelde kaldık görürsünüz :))))

İLETİŞİM-İNTERNET

Yurtdışında kendi telefon paketinizi belli bir ücret karşılığı kullanabilirsiniz. Ya da gittiğiniz ülkenin hattını alabilirsiniz. Ama gittiğiniz ülkenin hattını almak bence uzun süreli kalışlar için mantıklı bir şey. O yüzden biz bu seçeneği pek tercih etmiyoruz.

Son 2 Gezimizde bizim adete kurtarıcımız TURKTELEKOM un HAFTALIK 35 TL ye 2 GB internet paketi oldu.

Ama bir dipnot; Normalde faturalı hat kullanıyorsanız bile Yurtdışı bir faturasız hat edinmenizi öneririm. Ben sadece 35 tl ödemişken faturalı hat kullanan arkadaşım bu paketi yaptığı halde 300 tl gibi bir fiyat ödedi…

YEME-İÇME 

Genellikle gittiğimiz ülkelerin ünlü yemeklerini yemeğe çalışıyoruz fakat bazen günlerde fiyatlardan dolayı Fast-Food yemek zorunda olduğumuz zamanlarda oluyor.

Ama biz çoğu zaman yanımıza ilk günler bizi idare edecek sandviç, poğaça, börek gibi şeyler hazırlayıp almaya çalışıyoruz.

Bu tura biz 4 kişi çıktık o yüzden bütün masraflar tabi ki de buna pasaport ve vize ücretleri dahil değil kişi başı 2000 tl harcadık. Ama Euro 7 tl ve gezi de 10 günlükse bu fiyat gayet makuldü 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir