Bayramın ikinci gününden son gününe kadar ekmek yapan ve tatlı mamulleri satan yerler açık olabilecek ayrıca paket servisi yapan restoranlar ve lokantalar sadece paket servisi yapmak kaydıyla açık olabilecek.

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KAÇ GÜN? DETAYLARI NELER ?

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Neden getirildi?

Corona virüsünün başladığı tarihten bu yazıyı yazdığımız tarihe kadar (22.05.2020) gözle görülür bir şekilde vaka sayılarında azalma oldu. Ancak bayram geleneklerimiz gereği büyüklerin yanına gitmek, dışarı çıkmak ve sosyalleşmek bitmekte olan korona virüsünün tekrar yayılmasına ve hatta ikinci dalgaya yol açmasına neden olacağı aşikardır. Bununda önüne geçmenin en garanti yolu sokağa çıkma yasağıdır.

Sokağa Çıkma Yasağının Detayları Nelerdir?

81 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı 23.05.2020 tarihinde yani arife günü başlayacak ve 4 gün devam edecek. ( Yani sokağa çıkma yasağı 22.05.2020 tarihinde saat 23.59 dan itibaren başlayacak.) İstisna yerler hariç tüm iş yerlerinin kapanması zorunlu olacak.

Peki bu istisnalar neler? Hangi durumlarda sokağa çıkabiliriz? Hangi iş yerleri bu tarihlerde açık?

sokağa çıkma yasağı

Sokağa çıkma yasağının ilk günü olan Cumartesi günü saat 10 ile 17 saatleri arasında marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar ve kuruyemişçiler açık kalabilecek. Zorunlu ihtiyacı olanlar taşıt kullanmamak şartıyla ikametgahlarına en yakın yerlerden ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Tabii 65 yaş üstü ve 20 yaş altı bu istisnaya dahil değil. Bu saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar ve kuruyemişçiler evlere servis yapabilecek.

Bayramın ikinci gününden son gününe kadar ekmek yapan ve tatlı mamulleri satan yerler açık olabilecek. Ayrıca paket servisi yapan restoranlar ve lokantalar sadece paket servisi yapmak kaydıyla açık olabilecek. 

Kamu kurumları sokağa çıkma yasağında açık mı?

Corona vakası hızla yayıldıktan sonra birçok kamu kurumu çalışma saatlerini ve çalışan personel sayısını azalta yoluna gitmişti. Zaten bayramda birçok Resmi Devlet Kurumu normal zamanda da çalışmıyordu. Ancak; sağlık kurumları, veterinerler, hayvan hastaneleri başta olmak üzere havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, AFAD birimleri, göç idaresi, kolluk kuvvetleri vb. kurumlar bu tarihlerde açık olacak 

Peki kurallara uymamanın cezası nedir?

Sokağa çıkma yasağına uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem uygulanacak. Tabii bu kurallara uymanızı başta sizin ve sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmamanız için uymanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Umarız bu kötü günlerimizin sonu olur ve en kötü günlerimiz bugünler olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir