Corona Virüsü Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde bir deniz ve et ürünleri pazarından çıktığı tahmin edilen virüs  SARS ve MERS ile aynı aileden geliyor. 2002 yılında Çin’de başlayan SARS virüsü salgını 17 ülkeye yayılmıştır. Bu salgında 8098 kişi hastalığa yakalanmış ve 774 kişi hayatını kaybetmiştir.2012 yılında Suudi Arabistan’da başlayan MERS virüsü salgını ise 27 ülkeye yayılmıştır. Bu salgında 2499 kişi hastalığa yakalanmış ve 861 kişi hayatını kaybetmiştir. 2019 yılında Çin’de başlayan Covid-19 salgını ise şuan tüm dünyayı sarmış durumda. Buda Covid-19 virüsünün ne kadar tehlikeli olduğunu bize gösteriyor. 

Virüsün hızla yayılmasının ve kontrol edilememesinin nedeni solunum yolu ile bulaşması ve uygun bir ortam bulduğunda ise 14 gün boyunca orada tutunabilmesidir. Virüs daha önceden karşılaşılmamasından dolayı vücüdumuz ona karşı koyamıyor kendisi bağışıklık üretemiyor. Hazırda bir ilaç veya aşıda bulunmadığından dolayı vücudumuz bu virüse karşı tamamen savunmasız kalıyor. 

Virüs hastalanma potansiyeli olan herkesi hastalandırıyor. Bağışklığı zayıf olan, kronik hastalıkları olan, çok yaşlı olan bireylerde daha ölümcül oluyor. Hasta olan kişilerde; yüksek ateş,  boğazda kızarıklık, şiddetli öksürük, nefes darlığı ilerlemesi sonucu solunum yetmezliği görülmektedir. Ülkemizde 11 mart 2020 tarihi itibari ile corona virüsü salgını başlamıştır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir