sevim kent kitaplığı

CUNDA ADASI GEZİLECEK YERLER

GÜVERCİN ADASI

Ortunç Koyundan çıktıktan sonra ilk işimiz adanın Güvercin Adasına bakan kısmını bulmak oldu. Buraya gelmemizin nedeni Aya Yorgi (Agios Yorgios – St.Giorgios) ya da diğer adıyla Kızlar Manastırının kalıntılarını görmekti. Denizin ortasında küçücük bir adada tek başına bırakılmış bir yapı Aya Yorgi Manastırı. Adanın karşısına oturup eski yaşanmışlıkların kalıntılarını izlemek bile insanı gerçekten çok etkiliyor.

Eskiden Ayvalık Adasında Çetecilik ve Kaçakçılık faaliyetleri çok fazlaymış. Bu Manastıra da yaşlanan kaçakçıların ve korsanların günahlarından ve cinayetlerinden arınmak için kapandıkları biliniyor.

Google Maps’ten Güvercin Adası diye aratırsanız burayı maalesef bulamıyorsunuz. O yüzden size adresi bizim kendi yöntemimizle tarif edeceğiz. Haritalardan Pateriçe ve Çataltepeyi konum alıyorsunuz. Ada tam bu iki konumun arasında ki koyda bulunuyor.

CUNDA ADASI LİMANI

Cunda adasının merkezinde balıkçı ve tur teknelerinin yan yana durduğu, güzel bir deniz havası alabileceğiniz, isterseniz yemek yiyip çay içebileceğiniz kafe ve restoranların da olduğu çok küçük olmayan ama size şirin gelecek bir liman sizi karşılayacaktır. Cunda Adasının Sahiline gelip de ünlü Kavunlu Dondurmasını yemesek olmazdı. Biz Dondurmacı Cemal’de 1 kavunlu dondurmaya 25 TL ödedik. Ama oturmayıp sadece al git yapacaksanız 17,5 TL ye satan yerleri de gördük.

AYVALIK M.RAHMİ KOÇ MÜZESİ(TAKSİYARHİS KİLİSESİ)

koç müzesi

Mübadeleden önce Kilise olan ama daha sonra adadaki Hristiyan nüfus azalınca bakımsız kalan kilise 2011 yılında Koç Vakfı tarafından restore ettirilmeye başlanmış ve 3 Haziran 2014 tarihinde müze olarak halkın hizmetine sunulmuştur. Müzenin içerisinde teneke oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine kadar ulaştırma, endüstri ve teknolojiye dair geçici ve kalıcı bir çok eser bulunmaktadır.

 

Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günlerde ise ziyaret saatleri aylara göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Ziyaret saatleri; 10:00-17:00 (1 Ekim – 31 Mart)
                             10:00-19:00 (1 Nisan – 30 Eylül)

 

Müze Giriş Ücreti: Yetişkin 10 TL  

 

                                  Çocuk 5 TL         (Müze Kart Geçerli Değil)      

AŞIKLAR TEPESİ

Cunda Adası’nın muhteşem manzarasını kuş bakışı izleyebileceğiniz tepede ayrıca adanın ilk Yel Değirmeni de bulunuyor. Şuan Kafe olarak kullanılan bu değirmende oturmanın ve manzaranın tadını çayınızı yudumlarken çıkarmanın keyfi tarif edilmez.

Aşıklar tepesine ister Cunda adasının Arnavut kaldırımlı ara sokaklarından yürüyerek, isterseniz de arabanızla çıkabilirsiniz. Tepede ücretsiz otopark mevcut. Ama yürüyerek çıkacaksanız ve hava sıcaksa yanınıza kesinlikle soğuk suyunuzu almayı unutmayın.

SEVİM VE NECDET KENT KİTAPLIĞI

sevim kent kitaplığı

Bu değirmen ve içinde bulunan minik Kilise de yine Koç Vakfı tarafından restore ettirilmişti. Restorasyon sonrası oluşturulan kitaplığa okumayı çok seven Eski Büyükelçi Necdet Kent ve Eşi Sevim Kent’in adı verilmiştir. Necdet Bey kitap okumayı o kadar çok seviyormuş ki gözleri yaşlanınca görmemeye başlamış. Ama o gözlerinin görmediğine değil kitap okuyamadığına üzülüyormuş. Şuan bu kitaplıkta Necdet Kent’in ölümünden sonra oğlunun bağışladığı 1300 tane kitabını bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir