ortunç koyu

CUNDA ADASINDA ÜCRETSİZ KAMP YAPABİLECEĞİNİZ YER!..

Assos’tan çıkıp yaklaşık 2 saat sonra Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda adasına vardık. Adaya gelince ilk işimiz bir kamp yeri aramak oldu. Bir yer kişi başı 75 TL diğeri ise 90 TL istedi. Fiyatlar o kadar yüksekti ki bizde ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Bizde daha önceden internette Cunda Adasını araştırırken gördüğümüz Ortunç koyuna gittik.

Ortunç Koyu ücretsiz bir halk plajıdır. Bu yüzden koya gittiğimizde bizi aşırı bir kalabalık karşıladı. Koyun sahili aslında çok büyük sayılmaz ama insanlarda genellikle bu sahilde değil de üst tarafında bulunan ağaçlıklı alana sandalye ve masalarını atıp oturmayı tercih ediyorlar. Bizde insanlardan mümkün olabildiğince uzağa sandalyelerimizi koyup kendimizi hemen denize attık.

Yıllar önce Piri Reis Kitabı Bahriye’de Cunda Adasından o zamanki adıyla Yund Adası olarak bahsetmiştir. Yunt ”Yelkenlerin rüzgarla şiştiği” yer anlamına gelmektedir. Bu sözden de anlayacağınız gibi baya rüzgarlı bir ada olur kendileri.

Cunda adasının suyu gerçekten baya soğuktu. Hani öyle girince alışamadıklarınızdan 🙂 Bizim gibi soğuk suyu pek sevmiyorsanız çok uzun süre suyun içinde kalamayacaksınızdır. Ama suyu çok temiz ve berraktı.

Denizden çıkıp akşam çadır kurmak için bilgi toplamaya başladık. Ücretsiz bir yerde kamp yapacaksanız önemli olan insanlar gidip hava karardıktan sonra çadırınızı kurmaktır. Çünkü böyle çok bilindik yerlerde (yan tarafımızda Sinem Kobal ve Kenan İmirzalıoğlu’nun düğünlerini yaptıkları otel vardı) Jandarma sürekli devriye atıyor. Hatta biz oradayken akşam 7 gibi çadırlarını kuran gençleri jandarma gelip uyarmış ve çadırlarını kaldırtmıştı. Bizde ceza yememek için gece 12 gibi çadırımızı kurduk. Gece çadır kurarken bizim dışımızda çadır kuran 2 çift daha vardı sabah uyandığımızda bu sayı 5e çıkmıştı. Tek başımıza olmadığımız için de güvenlik konusunda tedirginlik yaşamadık. Tek tedirginliğimiz bütün gece Jandarma gelirde ceza keser mi  korkusuydu 🙂

Biz sabah 6 gibi uyanır uyanmaz riske atmadan hemen çadırımızı toplayıp kahvaltımızı öyle yaptık. Ama saat 9 da hala çadırını toplamamış insanlar vardı. Herhangi bir sıkıntı da olmadı. O saatte çadırı toplamak biraz bizim garanticiliğimizden kaynaklıydı.

05.07.2020 tarihinde İlişkimizin 12.yıl dönümüne denk gelmesinden mi, yoksa harika bir Ay Tutulmasını burada izlediğimizden mi kaynaklı bilmiyoruz ama Ortunç Koyu daima hafızamızda bu güne kadar kaldığımız en güzel kamp yerlerinden biri olarak kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir