drakula

TRANSİLVANYA TURU

DRACULA EFSANESİ’NİN BAŞKENTİ / TRANSİLVANYA

DRACULA EFSANESİ NEREDEN GELİYOR? 
Hepimiz az çok Dracula hakkında bir şeyler duymuş, okumuş ya da film izlemişizdir. Benim de en büyük hayallerimden biri Kont Dracula’nın Şatosunu görmekti. 

Kont Dracula’nın vampir olması tabi ki de bir efsaneden ibarettir.  

Aslında Kont Drakula  12 yaşında Osmanlı Devleti’ne esir düşmüş. Edirne’de Fatih Sultan Mehmet ile birlikte Molla Gürani’nin derslerine katılmış. Fatih Sultan Mehmet ile iyi ilişkiler içinde bulunmuştur. Bunun üzerine 1456’da Fatih Sultan Mehmet tarafından Eflak prensliğine atanmıştır. Daha sonra ise Osmanlı’ya ihanet etmiştir. 

KontDrakula; Macarlar’ın ‘Draku l(Şeytan)‘, Ulahlar’ın ‘Çpelpuç (cellat)‘, Türkler’in de ‘Kazıklı Voyvoda‘ olarak isimlendirdiği 15. yüzyılın vahşisidir. Vlad’ın en sevdiği eğlence ise kazık işkencesi idi. Eline Türk esirler geçince, ayaklarındaki derinin yüzülmesini, açığa çıkan etin üzerine tuz dökülmesini ve ızdırabın artması için keçilere yalatılmasını emrederdi. Bir gün şehirdeki bütün dilencileri çağırtarak büyük bir ziyafet verdi. Dilencileri iyice doyurduktan sonra masayı ateşe verdirip, hepsini diri diri yaktı. Bir defa da birkaç kadının göğüslerini kestirip yerlerine çocuklarının başlarını diktirmişti. Bazı kadınları da kazanlara attırıp haşlatıyor, etlerini çocuklarına yediriyordu. 

Bu kadar acımasız olmasından, insanlara çeşitli işkenceler yapıp kanlarını dökmesinden dolayı Vampir olarak anılmaya başlanmıştır. 

BRAN KALESİ – DRAKULA’NIN KALESİ 

bran kalesi

Drakula’nın Kalesi başlıkta da yazdığı gibi Romanya’nın Bran şehrinde bulunmaktadır. Kale ilk olarak 1212 yılında Titan Şövalyeleritarafından tahtadan yapılıyor. Fakat 1242 yılında Moğolların saldırısıyla yıkılıyor. Daha sonra ki taştan inşası ise 1377 yılında Macar Kralı I.Louis’in talimatıyla başlamıştır. Hatta kale 1438-1442 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğuna karşı da savunulmuştur. 

Bran Kalesi Romanya’nın başkenti Bükreş’ten yaklaşık 190 km uzaklıkta bulunmaktadır. Haritaya bakarsanız yolu 2,5 saatte alabileceğinizi göreceksiniz. Fakat Romanya’nın yolları baya kötü olduğu için bu yolu özel araçla bile 3-4 saatte alacağınızı unutmayın. Maalesef buraya Bükreş’ten direk ulaşabileceğiniz bir toplu taşıma yok önce tren ile Braşov şehrine sonra oradan otobüs ile Bran’a ulaşabilirsiniz. Normalde tur gezilerini tercih etmeyen biz bile ulaşım sıkıntısı olduğu için tur tercih ettik size de bu şekilde gezmeyi öneririz 🙂 

Eğer kaleyi ziyaret etmek isterseniz yaklaşık 15 Euro civarında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Böyle uçuk fiyatlar her zaman içime oturmuştur. Fakat çocukluğumdan beri hayalim olan bu kalenin önüne kadar gidip girmeseydim daha çok üzülürdüm. (Ama beklentinizi benim kadar çok yükseltmeyin. Biz Cadılar Bayramında gece ziyaret ettiğimiz halde çok tatmin olmadım.Tabi ki de asla kötü diyemem ama benim beklentimi karşılamadı.)

kşam olunca da Şatonun bahçesinde büyük bir parti oluyor. Ama onun da maalesef 25 Euro gibi bir giriş ücreti vardı. Biz o yüzden önünde fotoğraf çektirmekle yetindik 🙁

SİNAİA – PELEŞ KALESİ 

Peleş Kalesi, Bükreş’ten Bran şehrine giderken yolunuzun üzerinde bulunan ve mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz Sinaia şehrinde bulunmaktadır. Kale doğa aşığı I.Kral Carol tarafından 1873 yılında inşasına başlatılan kale 1883 yılında Kraliyet hizmetine sunulmuştur. I.Kral Carol 1914 yılındaki ölümüne kadar burayı yazlık saray olarak kullanmıştır. 

Kaleye giriş ücreti 50 Lei dir. Ayrıca içeride fotoğraf çekmek isterseniz de ekstra bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 

BRAŞOV 
Braşov şehrine Bükreş’ten tren ile yaklaşık 2,5-3 saatte ulaşabilirsiniz.  

ESKİ MEYDAN 
Küçük bir meydana sahip minik bir şehir olmasına karşın gördüğünüz yapılar, harika cafe & restoranlar ve insan kalabalığını hayranlıkla izleyeceksiniz.   

KARA KİLİSE – BLACK CHURCH 
Şuan Avrupa’da ki en büyük Ortodoks Kilisesi ve Almanlar tarafından yönetilmektedir. İlk inşası M.S 800 yılını dayanmaktadır. Kilise 2 kez tahtadan yapılmıştır ve açılmadan yıldırım düşüp yanmıştır. Hatta daha sonra taştan yapıldığında da yanınca kilisenin adı Kara Kilise olarak kalmıştır. 

DOĞUNUN KÜÇÜK PARİS’İ ; BÜKREŞ 

ATATÜRK ANITI 
Bükreş’te görülecek yerler sıralamamızda tabi ki de Atatürk büstünün bulunduğu Calea Victoriei caddesi bizim ilk ilk sırada yer alıyor. Bu arada 29 Ekim tarihinde burada bulunmakta bizde ayrı bir hissiyat yarattı. 

PARLAMENTO SARAYI 
Amerika’da ki Beyaz Saray’dan sonra en büyük saray olma unvanına sahip Parlamento Sarayı 365 bin metrekarelik alana inşa edilmiştir. Ayrıca Çavuşesku sarayın balkonuna çıktığı zaman Parlamento üyelerinin balkonlarından kendisini görebilmeleri için sarayın karşısında bulunan alana sağlı sollu birbirinin simetriği olan oval şeklinde binalar yaptırmıştır. Fakat 1989 yılındaki devrimde yönetimden indirildiği için bun amacına ulaşamamıştır. 

ZAFER TAKI 
Bükreş’e Doğu’nun küçük Paris’i denmesiniz bence en büyük nedenlerinden biri bu Zafer Takı olsa gerek. Çünkü Paris Champs-Élysées (bizim bildiğimiz adıyla Şanzelize) caddesinin sonunda bulunan simgenin bana göre aynısı. Zafer Takı 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşından sonra Rusların yardımıyla Romanya’nın özgürlüğüne kavuşması anısına ilk olarak 1878 de tahtadan yapılmıştır. Bu şekli ise 1935 yılında inşa edilmiştir. 

ROMANYA’DA NE YENİR/İÇİLİR? 

Osmanlı hakimiyetinde uzun yıllar kalmış olan bir ülke olduğu için tabi ki de yeme-içme kültürlerimizde ki benzerlik oldukça fazla…

Biz Bükreş’te çorba + ana yemek(makarna/pizza/tavuk) +alkolsüz içecek için kişi başı 19 Lei ödemiştik 🙂 Tabi ki de bu fiyat her yere göre farklılık gösteriyor.

Sinaia merkezde Ramayana Cafe&Restorantta Hambuger+patatese 30 Lei, Margarita Pizzaya 28 Lei, Kolaya 7.99 Lei ödemiştik. 

 Peleş Kalesinin yanındaki cafe de 1 çay+1 kahve ye 15 Lei ödemiştik.

GULAŞ ÇORBASI 
Bizim çorbalarımıza göre biraz daha sulu diyebileceğim için de ne ararsanız bulabileceğiniz (et, havuç, patates, maydanoz, soğan vb.) benim bayıldığım bir tat olur kendileri 🙂 

CREPES 

Bizim deyimimizle Krep… Krep içine sürülen Nutella ya da Reçel bildiğiniz en ünlü tatlıları 🙂 

PATATES 
Patatesin her halini seviyorlar gördüğümüz kadarıyla 🙂

PİZZA 

Pizza tabi ki de Romanya yemeği değil ama gayet güzel yapıyorlar aklınızda bulunsun  

Sizin için birde Braşov eski meydanında tam göbeğinde bulunan bir Cafe&Restoranın menüsünü buraya bırakıyorum.  

ROMANYA’YA VE ROMANYA’DA ULAŞIM?

Tabi ki de Romanya’da bununla gezmedik 🙂

Romanya Yeşil pasaport sahibi değilseniz sizden vize istemektedir. Fakat Romanya’nın kendi vizesini almadan hali hazırda bir Schengen vizeniz varsa ülkeye bu vizeyle de giriş yapabilirsiniz.

Romanya’ya Türkiye’den uçak ile ulaşmak istiyorsanız Bükreş’e uçmak en kolayıdır. Gidiş dönüş 600 TL ye bile bilet bulabilirsiniz. Yolculuk süresi 1 saat 15 dakika

Eğer otobüs ile gitmek istiyorum derseniz oda mevcut fakat tek gidiş 200 TL olduğunuzu düşünürsek uygun olduğu zaman uçak bileti almak daha mantıklı diye düşünüyorum. Çünkü yolculuk 11 saat sürüyor. Sınır kapılarında beklemeleri de sayarsak bu süre tabi ki de artabilir.

ROMANYA’DA KONAKLAMA

Biz 2 gece Bran da Dracula Şatosunu gören Casa din Bran Hotelinde kaldığımız turumuza kişi başı 145 Euro ödedik.  

Tabi ki de Booking ve Airbnb ile kolaylıkla otel ve ev rezervasyonları yapabilirsiniz.

ROMANYA İLE İLGİLİ UFAK BİLGİLER

>Romanya da her evde mutlaka bir kütüphane vardır.

>Karpat dağlarındaki ağaçlardan elde edilen Karpat Kerestesi çok önemlidir.

>Avrupa Bölgesinde Petrol çıkartılabilen tek bölge burasıdır. Bu yüzden Almanlar ve Ruslar tarafından işgal edilmiştir.

>Belediye her evlenen çifte ücretsiz bir ev yeri ve ev yapmaları için düşük faizli kredi vermek zorundadır.

>Bankaya yatırılan paraların her yıl bankada kalmasına karşılık kişiden istenen bir ücret vardır bu yüzden bankanın kişiye verdiği faiz çok azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir