EDİRNE CİĞER FESTİVALİ

Türkiye’nin Serhad Şehri olarak bilinen Osmanlı imparatorluğunun İstanbul’dan önceki Başkenti olan Edirne’de her yıl Belediye tarafından düzenlen Bando ve Ciğer Festivalini sizlere tanıtalım dedik. Çünkü artık bu festival diğer festivallerden farklı olduğunu Guinness Rekorlar Kitabına girerek ispat etmiş bulunuyor.

İlk olarak 2010 yılında başlayan bu festival Edirne halkı için Hıdrellez Şenliklerinin adeta devamı niteliğinde… Her yıl çeşitli ülkelerden gelen bando ekipleri bu şenliklere katılıyor ve renkli görüntülere sahne oluyor.Eğlencenin sonunda ise Edirne’nin en meşhur yemeği olan Tava Ciğeri ikram ediliyor.Her sene talep o kadar artıyor ki yetkililer artık mevcut tavaların yeterli olmayacağını düşünüp bu yıl dünyanın en büyük tavasını yaptılar.7 metre çapındaki tavada 600 kilo Ciğer pişirilip halka ikram edildi.Eğer sizde bu sene kaçırdıysanız ve bu tavayı merak ediyorsanız üzülmeyin çünkü tava yapıldığı yerden kaldırılmayıp anıtlaştırılacak ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

EDİRNE TAVA CİĞERİ NASIL YAPILIR?

Edirne’nin en ünlü yemeğidir Tava Ciğer 🙂 Peki her yıl festivali düzenlenen hatta bu yıl Guinness rekorlar kitabına girmek için önemli adımlar atılan bu ciğer nasıl yapılır?

Yapılışı: Sinirleri alınan taze dana karaciğeri keskin bir bıçakla ince ince yaprak şeklinde kıyılıp, yıkanıp tuzlandıktan sonra kıyılan ciğerler una bulanıp bol ve kızgın yağda kızartılır.

Size bir de Edirne’de bu ciğeri yiyebileceğiniz en ünlü yeri söyleyelim…AYDIN TAVA CİĞER

Kapısında her daim sıra olan Saraçlar caddesindeki ilk şubesine ek olarak Margi Alışveriş Merkezindeki ikinci şubesinde de bu eşsiz lezzeti tadabilirsiniz. Emin olun gittiğinize hiç pişman olmayacaksınız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir