FOÇA’DA KAMP VE GEZİLECEK YERLER

Pissa koyundan çıkıp rotamızı Foça’ya çevirdik. Foça’da gezilecek yerler yazınca ilk sırada karşımıza Sazlıca Plajı çıktı. Bizde bu yüzden gittik Sazlıca Camping’te kalmaya karar verdik. Yaklaşık 1,5 saatin sonunda kamp alanına ulaştık. Çadır kendimize ait olduğu için kişi başı 50 TL istediler ama biz pazarlıkla 40 TL ye anlaştık. Ama burası bu paraya değer mi derseniz cevabımız tabi ki de Hayır olacaktır. İlgilenen çocuklar üniversite öğrencileriydi ve gerçekten çok iyilerdi ama işletmenin hiç iyi olduğu söylenemez. Yerlerde çöpler, kapalı bir duş imkanı olmaması ve açık duşun da suyunun buz gibi olması, pis bulaşık lavabosu ve tuvaletler. Maalesef denizinin çok iyi olduğunu düşünmüyoruz.

FOÇA SAKLI CENNET

Sazlıca plajının en güzel yanı ve bize her şeye rağmen iyi ki burada kalmışız dedirten yer. Çünkü eğer Sazlıca Camping’te kalmasaydık büyük ihtimalle de Saklı Cenneti görmeden Foça’dan ayrılacaktık. Kamp için içinden ya da kamp alanına girmeden hemen 50 metre ilerisinde bulunan yola arabanızı park edip yürüyerek ulaşabilirsiniz.

O sabah daha güneş doğmadan uyanıp güneşin doğuşunu bu harika yerde izlerken bir kez daha bize sunulan bu hayat için şükrettik. Denizin eşsiz turkuaz rengini gözlerimizin önüne seren gün doğumu bizi fazlasıyla büyülemişti. Daha sonra Saklı Cennet plajının biraz ilerisinde bulunan kayalıklara oturup dalgaların yarattığı eşsiz manzaranın tadını çıkartıp maalesef ayrılmak zorunda olduğumuz kamp alanına geri döndük. Eğer yolunuz bir gün bu taraflara düşerse daha güneş doğmadan Saklı Cennete uğramayı unutmayın.

ORAK ADASI

Eğer ‘Benim elektriğe ihtiyacım yok, gittiğim yerlerde şarj ederim’ derseniz, denizinin daha güzel olduğu girişinde ‘Çadır ve karavanla konaklamak yasak’ yazsa da çadır kurmuş ya da karavanıyla gelmiş o kadar çok kişi vardı ki. Keşke bizde burada kamp yapsaydık diye düşünmedik değil. Çünkü biz sabah rüzgardan dolayı Sazlıca da denize giremezken hemen 11 km ötesinde bulunan Orak Adasının karşısındaki bu sahilde harika bir deniz keyfi yaşadık. Hem de suyu o kadar temiz ve sakindi ki yola çıkmamız gerekirken durup burada 1 saatten fazla zaman geçirdik.

ESKİ FOÇA SAHİLİ

Orak adasının karşısında bulunan sahilden çıktıktan 6-7 dakika sonra kendinizi Eski Foça’nın sahilinde bulduk. Sahil boyunca sıralanmış restoranları ve balıkçı tekneleri bizi büyülemeye yetti. Biz gündüz uğradığımız için oturup yemek yemedik ama eskiden burada yemek yemiş biri olarak restoranlarının kesinlikle fiyat performans açısından sizi tatmin edecek bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bizim gibi havanın sıcak olduğu mevsim ve saatlerde uğrarsanız ünlü sakızlı dondurmasını yemeden dönmeyin. Bir de bizim ilk kez denediğimiz naneli dondurmasında da denerseniz bizce pişman olmazsınız. Çünkü biz gerçekten bayıldık.

Eski Foça meydanında bankaların önünde bulunan bir taşın üzerinde bu taşa basarsanız Foça’ya tekrar geleceğiniz yazıyordu. Ben tabi ki de hemen bastım bakalım bu inanış doğru mu yaşayıp göreceğiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir