İspanya’nın Büyülü Başkenti Madrid

İspanya’nın başkenti olan Madrid, 3 milyonu aşkın nüfusuyla Avrupa’nın kalabalık beşinci şehridir. Madrid, ‘’Metropolitan’’ tanımının hakkını sonuna kadar veren bir şehir. Şehirde tarihi yapıların yanında modern yapılar da hiç beklemediğiniz kadar fazla bulunuyor. Şehir ve gezilecek yerlere ulaşmamız beklediğimizden daha karmaşık olduğu için ayırdığımız 1 gün bize kesinlikle yetmedi diyebiliriz. O yüzden gezilecek yerleri yazarken hepsini değil sadece bizim gezebildiklerimizi yazacağız ama ilerde bir gün yine yolumuz Madrid’e düşerse yazıyı güncellemeyi umut ediyoruz…

‘’LA CASA DE PAPEL’’ Nerede Çekiliyor?

Madrid Gezi Rehberine girmeden önce Türkiye’de fırtınalar estiren İspanyol dizisi ‘’LA CASA DE PAPEL’’ in çekildiği yeri söyleyelim. Çünkü ne yalan söyleyelim dizinin esas çekimlerinin yapıldığı yeri o kadar zor bulduk ki!!! Ama maalesef gece gittiğimiz için parmaklıklardan içeri girip binanın önüne giremedik bile (Ama okuduğumuz yazılarda, izlediğimiz videolarda gündüz de binanın önüne gidemediklerini dile getirmişler.)

İnternetten dizinin çekildiği yeri aradığınızda maalesef hiç umduğunuzu bulamıyorsunuz. Genellikle verilen adres sizi esas matbaanın olduğu yere götürüyor. Şimdi biz size ayrı ayrı ikisinin de adresini vereceğiz. Giderken de mutlaka adresleri haritaya yazıp o şekilde gidin binaların isimlerini yazmayın yoksa bizim yaptığımız gibi saatlerce binayı ararsınız.

 • ‘’La Casa de Papel’’ in Çekimlerinin Yapıldığı Yer

Binanın Adı; Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC)

Adres; Calle Serrano, 117, 28006 Madrid, İspanya

 • ‘’La Casa de Papel’’ in Esinlenildiği Gerçek Darphane

Binanın Adı; Fábrica Nacional de Moneda y Timbre 

Adres; Calle de Jorge Juan, 106, 28009 Madrid, İspanya

MADRİD’DE GEZİLECEK YERLER

 • PLAZA MAYOR

Madrid şehrinin en büyük ve ana meydanı. Yüzyıllarca boğa güreşleri, taç giyme, infaz törenleri yapılmış. Geçmişte pazar kurulmuş şu anda ise çevresinde cafe ve barlar bulunuyor.

 • PUERTA DEL SOL

Puerta del Sol, Madrid’in en bilinen meydanı. Meydan, ayrıca çok ünlü bir saate de sahiptir. 31 Aralık 1962’den beri burada yapılan yeni yıl kutlamaları televizyonlardan canlı olarak verilir.

 • PLAZA DE CALLAO

Madrid’in ‘’Times Square’’ ı olarak isimlendirilen ünlü caddesidir. Gece görüntüsü ne demek istediğimizi çok iyi açıklıyordur…

 • DEBOD TAPINAĞI

Debod Tapınağı, Madrid’de yer alan ve MS 4. yüzyılda inşa edilmiş bir tapınaktır. Mısır döneminde Adijalamani tarafından yapılan ibadethane Aswan Barajı’nın sularının yükselmesinin ardından korunabilmesi için İspanya’ya armağan edilmiştir.

 • PUERTA DE ALCALA

Puerta de Alcalá İspanya’nın başkenti Madrid’deki Plaza de la Independencia meydanında yer alan neoklasik üsluba sahip bir anıt.

 • RETİRO PARKI

Madrid’in en ünlü ve en popüler parklarından biridir. IV. Felipe’nin sarayının bahçesinde yer alan bu parkın planlanması ve yapılması 17. yüzyıla kadar uzanır. Parkın tam orta noktasında El Estanque adı verilen büyük bir göl vardır ve tekne gezintileri için kullanılabilir.

 • MADRİD KRALİYET SARAYI

14. yüzyılda I. Charles ve oğlu II. Philip tarafından kraliyet ailesi için ikametgâh haline getirilen yapının 1734’te yanması sonucu V. Philip’in emriyle inşa edilmiş.

 • ALMUDENA KATEDRALİ

Madrid Kraliyet Sarayı’nın tam karşısından yer alan Katedral mimari özellikleri ve müzesinde barındırdığı din temalı hazineler kadar 1879’dan 1960’a kadar süren çileli inşa süreciyle de ilgi topluyor.

 • PLAZA DE CİBELES

Kent merkezi ile Salamanca ve Retiro semtlerinin kesiştiği noktada yer almaktasır. Neo-Klasik mimarinin kentteki en başarılı örnekleri olarak gösterilen Kibele Sarayıİspanya Merkez Bankası Binası ve Linares Sarayı ile çevrelenmiş.

 1. DOLMEN DE DALİ

Plaza Salvador Dali de bulunan bu anıt Salvador Dali’ye ithaf edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir