KAYIP ŞEHİR; POMPEİİ

Her yıl 2.5 milyon turistin ziyaret ettiği bir çok insana göre günahlar şehri ; kayıp şehir Pompeii. Roma imparatorluğunun 20.000 nüfus ile ikinci en büyük şehriymiş.Su ve kanalizasyon kanallarıyla, kaldırımıyla ve hatta yaya geçitleriyle ne kadar gelişmiş bir şehir olduğunu gösteriyor bizlere.Dönemin teknolojisiyle bulunan çözümler insanı kendine hayran bırakıyor.

Pompeii de her sokakta bir çeşme ve çeşmelerin üzerinde o sokağın nereye çıktığını gösteren birbirinden farklı figürler var. Bunun sebebi ise şehrin liman kenti olmasından dolayı çok fazla yabancının şehre gelmesi ve insanların dilleri farklı olsa bile kolayca yollarını bulabilmesini sağlamakmış.

Ülkede sapkınlık o kadar fazlaymış ki genel evler normal karşılanıyormuş hatta gelenler rahatça bulabilsin diye penis şeklinde gitmeleri gereken sokağı gösteren figürler bile koymuşlar.

Zenginler ise yapılan ziyafetlerde o kadar çok yermiş ki doyduktan sonra boğazlarına kaz tüyü sokup kusar ve sonra yemek yemeye devam ederlermiş.

Bizim dinimizde dahil birçok dinde sapkınlıklarından dolayı helak edildiği düşünülse de aslında kalıntılar ve o dönemin yazılarında zenginlerin çoğunun kaçtığı ölenlerin ise çoğunun köleler olduğu anlaşılmıştır.

Vezüv yanar dağının patlamasyla ülke kül bulutunun altında kalmış. Yapılan araştırmalara göre evdeki insanlar bile boğularak can vermişler.Ölen insanların zamanla etleri çürüyüp oldukları yerde boşluk kalmış bilim insanları ise bu boşluklara alcı dökmüşler ve insaların kemiklerini bu yöntem ile çıkarmışlar.

Biz bu gezimizde hem Napoli’ yi ve etrafını gezmek hemde Pompeii yi görmek için Napoli’ de kalmayı tercih ettik. Ulaşımı trenle yaklaşık 40 dakika sürüyor Tek yön bilet fiyatı ise 2.80 Euro müzeye giriş kişi başı 15 Euro. Ama dikkat edin Müzeye gidene kadar bir çok yerde bilet satan firmaları göreceksiniz. Bunlardan alırsanız daha pahalıya alırsınız. Biletinizi müzenin girişinden en ucuz yoldur. Müzede ücretsiz haritalar mevcut mutlaka alıp görmek istediğiniz yerlere gidin şehri baştan sona dolaşmanız imkansız biz denedik olmuyor 😀 ( Müze diyerek bu şehrin tamamını kastediyoruz. )


Şehri gezdikten sonra Vezüv yanardağına gitmek isterseniz tren istasyonundan 3.10 Euro ya otobüs bileti alıp gidebilirsiniz. Ama dikkat edin hava bulutlu olursa güzel manzaralı fotoğraflar çekemiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir