fırında sütlaç tarifi

PORTAKALLI FIRINDA SÜTLAÇ TARİFİ

Fırında sütlaç genelde ramazan ayında yediğimiz bize göre anne sütlacı olarak da tabir ettiğimiz en çok sevilen tatlılardan bir tanesi sizde bu müthiş tatlıyı yapmak istiyorsanız buyurun tarifi

MAZLEMELER

1 Litre Süt
1 Çay Bardağı Pirinç 
1 Paket Şekerli Vanilin 
1 Su Bardağı Şeker 
2 Su bardağı Su 
1 Adet Portakal
2 Yemek Kaşığı Nİşasta 

HAZIRLANIŞI

pirinci haşlıyoruz

Başlamadan önce 1 litre sütten 1 çay bardağını ayırın bunu nişastayı açtırmak için kullanacağız. 
Pirinçleri bol suyla yıkıyoruz ardından derin bir tencereye 2 su bardağı suyu ve yıkadığımız pirinçleri tencereye alıyoruz. Pirinçlerimiz haşlanıp suyun çoğunu çekene kadar pişiriyoruz. Pirinçler haşlandıktan sonra üzerine 1 litre sütten kalanı döküyoruz ardından 1 bardak şekeri ve sütümüzü karıştırarak döküyoruz 

sütlaç kaynarken bir yandan bizde rende yardımıyla portakalın kabuğunu rendeliyoruz. Bunu yaparken portakalın beyaz yerlerini almamaya dikkat ediyoruz çünkü buraları sütlaca acı tat verecektir. Bitince kenara alalım en son sütlacımız ekleyeceğiz.

Sıra Nişastayı çözdürmeye geldi. 2 adet nişastayı bir kaba alın. Üzerine bir çay bardağı sütü döküp nişastanın tüm taneleri eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Nişasta tüm sıvı ürünlerin yoğunlaşmasını sağlar. Sütlacımız biraz kaynadıktan sonra üzerine karıştırarak ekliyoruz. Biraz kaynadıktan sonra üzerine vanilini ekliyoruz

 

1 saate yakın pişirince iyice yoğunlaşacaktır. Kıvamı ise muhallebiden biraz daha sıvı olması gerekir. Artık rendelediğimiz portakal kabuklarını üzerine ekleyebiliriz. Portakal kabuklarını ekledikten sonra iyice karıştırıyoruz ve 2 dakika pişiriyoruz.

Şimdi fırın tepsisinin üzerine ısıya dayanıklı kaplarımızı koyup sütlacımızı üzerine ekliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken iki şey var birincisi; önce kapların hepsini yarıya kadar dolduruyoruz sonra üzerlerine kepçe yardımıyla üzerlerine ekliyoruz. Burada ki amaç tüm pirinç tanelerini ve portakal kabuklarını eşit şekilde tüm kaplara yaymak.

İkinci dikkat etmemiz gereken nokta ise kapları ağzına kadar değil bir parmak kadar boşluk kalacak şekilde doldurmak. Buradaki amaç ise fırında pişerken sütlaçlar kabarıyor eğer ki ağzına kadar doldurursak taşar buda kötü bir görüntü oluşturur.

fırında sütlaç tarifi

Tepsinin içine ısıya dayanıklı kaplarımızın yarısına gelecek kadar soğuk su ekliyoruz. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede yarım saatte üzerini kızartıyoruz. üzerine isterseniz Çekilmiş ceviz yada fındık ekleyebilirsiniz.

Fırında Portakallı Sütlaçımız Hazır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir