ROTTERDAM

Eğer yolunuz bir gün Hollanda’ya düşerse Rüzgarın Şehri Rotterdam’a uğramadan dönemeyin!..

İkinci dünya savaşında Nazilerin yerle bir ettiği bu şehir yeni yeni inşa edilip ayağa kalkmasına rağmen bir çok ilginç tasarım mimarilerine ev sahipliği etmekten de geri kalmamış. Bu kadar kısa sürede bu derece gelişmiş olması insanda hem şaşkınlık hem de hayranlık uyandırıyor.

ROTTERDAM’A ULAŞIM

Attachment.png

Biz Rotterdam’a Brüksel’den #Flixbus otobüsleriyle geçmiştik. Çünkü 2 kişilik otobüs bileti fiyatı yaklaşık tek kişilik tren bileti fiyatına denk geliyordu. Avrupa’da normalde tren fiyatları çok yüksek değil fakat ülke değiştirecekseniz nedense fiyatlar 2 katına çıkıyor. O yüzden Avrupa içinde #Flixbus otobüsleri en uygun yol haline gelir. Bazen bu otobüslerle 1 Euro ya bile seyahat edebiliyorsunuz.

Türkiye’den Rotterdam’a da şehirde havaalanı olmasına rağmen uçak seferi maalesef yok. Zaten şehrin havaalanının çok kullanıldığı da söylenemez. Amsterdam bu kadar yakınken şehre ulaşım için en kolay yol Türkiye-Amsterdam arası uçakla yolculuk yapıp sonrasında trenle ya da otobüslerle Rotterdam’a geçebilirsiniz.

Otobüs seçeneğini kullanmak isterseniz bilmeniz gereken #Flixbus otobüsleri Amsterdam şehir merkezinden değil trenle 3 euro vererek gidebileceğiniz şehre yakın sayılabilecek Amsterdam Sloterdijk tren istasyonuna çok yakın olan duraktan kalkıyor. Otobüsle Amsterdam-Rotterdam fiyat yaklaşık 7 Euro civarında olurken Tren ile gitmek isterseniz ücret 15 Euro ya kadar çıkabiliyor. Tercih tabiki de size kalmış.

ROTTERDAM’DA KALACAK YER? 

Attachment.png

Yurtdışındaki vazgeçilmez uygulamalarımızı artık biliyorsunuz. Tabiki de #Booking ve #Airbnb. Biz Rotterdam’da konaklamamızı #Booking üzerinden yaptık ve #EasyHotelRotterdam da 2 kişilik odada 50 Euro karşılığında kaldık. Otel şehir merkezine çok yakın bir konumdaydı. Odası küçük olmasına karşın kullanışlıydı. Biz memnun kaldık diyebiliriz.

ROTTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

ERASMUS KÖPRÜSÜ / ERASMUSBRUG

Attachment.png

Eğik kablo askılı köprü sınıfına giren Nieuwe Maas Nehri’nin her iki yakasını birbirine bağlayan köprüdür. Şehrin kuzeyini ve güneyini birbirine bağlayan bu köprü Kuğu takma adıylada anılıyor.

Erasmus köprüsünü Avrupa Değişim Programı öğrencileri isminden dolayı çok iyi bilirler. Köprü ismini Hollandalı Filozof #Erasmus’tan alıyor.

KÜP EVLER / CUBE HOUSE 

Attachment.png

Dünyanın en sıra dışı mimarisi olan bu evler aslında kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılmış. ( Bizim tokiler gibi ☺ ) Tek olarak ağacı, yan yana duruncada ormanı temsil eden bu evler Rotterdam’ın şehir merkezine kurulmuştur. Ücretsiz olarak evleri dışarıdan görebilirsiniz fakat içine girmek isterseniz kişi başı 2€ ödeyerek evin içini de gezebilirsiniz. Fakat biz Noel sabahı gittiğimiz için tabikide evlerin içini gezemedik.

GROTE OF SİNT-LAURENSKERK KİLİSESİ

İkinci dünya savaşından tek sağ kalan yapı şehrin en eski yapısı olma özelliğiyle tüm ihtişamıyla şehir merkezinde duruyor.Gotik tarzıyla inşa edilmiş bu yapı görülmeye değer.

MARKTHALL

At nalı şeklinde dizayn edilmiş olan bu Kapalı Pazar dünyanın en ilginç pazarlarından bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Biz gittiğimizde maalesef Noel dolayısıyla kapalı olduğu için içini göremedik fakat dış görünüşüyle bile bizi etkilemeyi başardı.

EUROMAST

Gözetleme kulesi olarak Hugh Maaskant tarafından tasarlanmış olup 1958-1960 yılları arasında inşa edilen yapıdır. Kişi başı 9.50€ ödeyerek tüm şehri tepeden izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yer.

SPLASH TOUR

Attachment.png

Normal bir otobüs turuyla şehri gezerken otobüsle bir anda suya girdiğinizi düşünün… Kulağa garip geliyor değil mi? Ama burada bu sarı otobüslerle kişi başı 20€ ücret ödeyerek yaklaşık 1 saat süren hem karadan hemde sudan devam eden bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz.

HET PAR

Avrupa’nın bir çok şehri gibi tabiki Rotterdam’da da şahane büyüklükte muhteşem bir park var. İçinden nehir akan, onlarca ördek bulunan, tahtadan köprüleri olan bu harika parka uğrarsanız kesinlikle pişman olmazsınız.

ROTTERDAM’DA KARŞILAŞACAĞINIZ ŞEYLER

ELEKTRİKLİ ARABALAR 🚗

Elon Musk mucizesi olarak bildiğimiz o elektrikli arabaları Rotterdam’da kafanızı çevirdiğiniz her yerde görebilirsiniz.

BİSİKLET 🚴

Hollanda bilindiği üzere bisikletin en çok kullanıldığı ülke. Ülkede o kadar çok bisiklet varki insan nüfusundan bile fazla. Tabiki hal böyle olunca Bisikletlilere tanınan haklar, onlar için yapılan yollar, trafik ışıkları, hatta bisiklet otoparklarını Rotterdam’da da bol bol görmek mümkün. Takım elbiseli insanlar bile işlerine bisikletleriyle gidiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir