Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi Ve Bilinmeyen Püf Noktaları

Hepimizin korkulu rüyasıdır pilavı yapamamak. Birazda acemi isek ya dibi tutar ya lapa olur ya da kıtır kıtır olur insanın ağzına yerken biraz yanık tadı gelir. İşte bu tarifte size vereceğim pilav yapma sırrıyla lezzetli pilavları yapmanız çok kolay hadi gelin başlayalım. 

Malzemeler

1 Su Bardağı Pirinç 
Yarım Çay Bardağı Arpa Şehriyesi 
2 Yemek Kaşığı Tereyağı 
1 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ 
1 Çay Kaşığı Tuz 
2 Su Bardağı Tavuk veya Et Suyu 

Hazırlanışı;

Başlamadan önce 1 su bardağı pirinci bol suyla yıkıyoruz ve suda bekletiyoruz.

2 Yemek kaşığı tereyağı tencerenin içine koyuyoruz. Tereyağı erirken üzerine 1 yemek kaşığı sıvı yağını ilave ediyoruz. Yağ kızmaya başladığında yarım çay bardağı şehriyeyi üzerine ilave ediyoruz ve bir sefer karıştırıp şehriyeyi tavanın her tarafına dağıtıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken tencerenizi olabildiğince geniş seçmek ve ocağınızın en büyük gözünde orta derecede ısıda tutmaktır. Böylelikle yağınız yanmadan şehriyeleri ve pirinçleri kavurabilirsiniz. 

Arpa şehriyeler kavrulunca 1 su bardağı Pirinci içine ilave ediyoruz. Bir çay kaşığı tuzu içine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz, pirinç ve şehriyelerin tüm tencereye eşit şekilde yaymaya dikkat etmeniz gerekiyor ve pirinçler beyazlaşıncaya kadar kavuruyoruz 

Pirinçler beyazlaşınca 2 su bardağı tavuk veya et suyunu içine döküyoruz. Son kez karıştırıp ocağın altını en kısık ateşe getirip suyunu çekmesini bekliyoruz. 

Pirinçler suyunu çekince bir tahta kaşığın ucu ile bir delik açıyoruz eğer ki deliğe su dolmuyorsa pirinçler tüm suyu çekti demektir. Eğer deliğe su doluyorsa pilav hazır değil demektir biraz daha beklemeniz lazım. 

 

Pilavın altını kapatıp bir bez ile üstünü kapayıp kapağını kapatıyoruz kullanabileceğiniz temiz bir bez yoksa kâğıt havluda kullanabilirsiniz. Pilavı 20 dakika demlenmesini bekliyoruz. 

Pilavımız hazır afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir