BALAYI İÇİN NEDEN PARİS?

Herkesin hayalidir galiba aşıklar şehri Paris’e sevdiği insan ile gitmek. Bizim için de bir hayaldi Paris. Fakat düğün, ev masrafı derken bu hayalimizden vazgeçmek üzereyken Türkiye’de ki otellerin fiyatlarını görünce Paris’e gitmenin daha mantıklı olduğuna karar verdik 😊 Paris’e gidince ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bir kez daha anladık.

PARİS’E ULAŞIM 

Biz Paris’e giderken o zaman için en uygun fiyata bulduğumuz Sabiha Gökçen Havaalanından Alitalia Havayolu şirketi ile Paris Charles de Gaulle havaalanına 2015 Kurban Bayramı zamanında 2 kişi sadece gidiş için yaklaşık 600 TL vermiştik ☹ Bu fiyat bizi baya üzmüş olsa da bayram zamanı olduğu için maalesef başka bir çaremiz yoktu.

Dönüş için ise bu kadar para vermeyi kendimize yediremeyerek bir delilik yaptık ve Paris Beauvais havaalanından Ryanair Havayolu şirketi ile Yunanistan’ın Selanik şehrine 2 kişi yaklaşık 100 tl gibi bir fiyata uçtuk 😊 Biz Edirne’de oturduğumuz için başlangıçta bu fikir bize baya mantıklı gelmişti 😊 Evet bu fikir başlangıçta baya güzel geliyordu ta ki Selanik-Edirne arası 2 kişi için 80 Euro verene kadar ☹ Bizden size tavsiye böyle delilikler yapmadan önce her şeyi araştırmanız çünkü biz dönüşü ucuza getireceğiz derken daha pahalıya denk getirdik 😀

HAVALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Biz Paris Charles de Gaulle havaalanından şehir merkezine gitmek ve 3 günlük şehir içi ulaşım için Paris Pass biletine 2 kişi için yaklaşık 100 Euro vermiştik. Maalesef Paris diğer Avrupa şehirlerine göre daha pahalı ☹

Şehir merkezinden Paris Beauvais havaalanına gitmek için ise #Shuttle otobüsleri mevcut biletinizi internetten alırsanız 15 Euro civarı bir fiyat veriyorsunuz. Otobüslerin bulunduğu yerden alırsanız da birkaç Euro daha fazla fiyata alabilirsiniz(ama birkaç Euro deyip te küçümsemeyin şuan Euro 5tl yi bile aşmış vaziyette☹). Otobüs durağı Navette Porte Maillot konumunda şehir merkezinden biraz uzak bir konumda ama sakın korkmayın metro sizi bu durağın çok yakınına kadar götürüyor. Metrodan çıkınca da tabelalar sizi bu durağa götürüyor.

PARİS’TE KONAKLAMA

Biz konaklama için #Booking ve #Airbnb uygulamalarını kullanıyoruz. Balayı için de #Airbnb den küçük tatlı bir ev kiralamıştık. Paris çoğu Avrupa şehrine göre daha pahalı bir şehir biz 2015 Eylül ayında 4 gece için yaklaşık 750 tl vermiştik. Şimdiki fiyatlar için bu uygulamalardan bakmanızı öneririz.

PARİS’TE GEZİLECEK YERLER

 EİFFEL TOWER / EYFEL KULESİ

28 Ocak 1887’de yapımı tamamlanan 984 metre yüksekliğindeki Paris’teki demir kule. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini almıştır. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır.

Metro durağından çıkıp karşımda Eiffel Kulesini gördüğümde hissettiğim o heyecanı anlatamam. Gerçekten bazı şeyler anlatılmaz yaşanır derler onu tam olarak orada yaşadım diyebilirim. Eğer ilk defa Paris’e gidip Eiffel’i görecekseniz;

Size tavsiyem metro durağının Eiffel çıkışını kullanın ve çıkar çıkmaz karşınızda Eiffel’i görünce hissettiklerinizi buraya yorum olarak yazın 😊 Eminim sizde benim hissettiklerimi hissedeceksiniz…

NOTRE DAME KATEDRALİ / NOTRE DAME CATHEDRAL

Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’in doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur.

Paris’e balayı için gittiğimizden dolayı öncesinde gezilecek yerleri araştırmamıştık. Doğaçlama şekilde sadece dolaşırız diye düşünmüştük. Eiffel’e gitmek için metroya bindiğimizde Notre Dame durağını gördüğümde inanılmaz bir şaşkınlık yaşamıştım. Evet belki size biraz saçma gelebilir ama insanın en sevdiği kitaplardan biri olan Notre Dame’ın Kamburu kitabındaki baş kahramanı çingene Esmeralda’ya aşık Quasimodo’nun bu kilisenin zangocu(Hristiyanlıkta; kilisede çan çalan kişi) olduğunu biliyor fakat bu kilisenin Paris’in göbeğinde olduğu bilmiyordum ☹ Ben bu durağı görür görmez tabi ki de hemen inmek istedim ve Paris’teki gezilecek ilk durağımız Eiffel’den önce burası oldu. Kilisenin içine ücretsiz bir şekilde girdik ve kitabı heyecanla hatırlayarak bu güzel yeri gezdik 😊

LOUVRE MÜZESİ / LOUVRE MUSEUM

Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa’da açılan ilk devlet müzesi. Paris 1. bölgede bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir. Louvre Müzesi koleksiyonunda 350 binden fazla eser vardır. Hepimizin bildiği Leonardo Da Vinci’nin en önemli eserlerinde biri olan Mona Lisa da burada bulunmaktadır. Ama maalesef içeride fotoğraf çekmenize izin verilmiyor.

ZAFER TAKI / ARC DE TRİOMPHE

Zafer Takı, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tarihi anıttır. Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında yer almaktadır. Boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metredir.

ŞANZELİZE CADDESİ / CHAMPS-ELYSEES

Fransa’nın başkenti Paris’in ünlü bir caddesidir. Paris’in en güzel caddesi olarak gösterilmektedir ve Fransızlar aralarında dünyanın en güzel bulvarı diye hitap ederler.

Birbirinden lüks moda markalarının mağazalarına, kafe ve restoranlara, sinemalara, turistik dükkânlara ev sahipliği yapar. Paris ve Fransa tarihinin tüm önemli yıl dönümleri ve birçok önemli kutlamanın şehirdeki en bilindik adresi Şanzelize Caddesi’dir. Tour de France bisiklet yarışı, yılbaşı gecesi, Fransız ulusunun doğuşunu simgeleyen Bastille günü gibi kutlamaların adresi bu caddedir.

LÜKSEMBURG BAHÇESİ / JARDİN DU LUXEMBOURG

Paris’in ünlü yeşil alanlarından biridir. 25 hektarlık alana sahip park 17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yaptırılmış. Bahçenin köşesinde bugün Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapan Palais du Luxembourg bulunmaktadır. Kraliçe, saray ve bahçesini Floransa mimarine uygun şekilde yaptırmıştır. Günümüzde Lüksemburg Bahçesi Parislilerin en sevdiği gezi noktalarından biridir.

PERE-LACHAİSE MEZARLIĞI / CİMETİERE DU PERE-LACHAİSE

Paris’in merkezindeki en büyük mezarlıktır. Paris’in 20. bölgesinde bulunur.

Mezarlıkta gezilir mi demeyin. Bu mezarlık bizim bildiğimiz o mezarlıklardan değil. Fotoğraflarını görünce siz de bize hak vereceksiniz.

Bu mezarlıkta kimler yatmıyor ki hatta çok yakından tanıdığımız 2 Türk isim bile var. Ahmet Kaya, Yılmaz Güney, Jim Morrison, Edith Piaf, Oscar Wilde, Frederic Chopin, Molière, La Fontaine .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir