AVRUPA

BÜYÜKADA

Attachment.png

Büyükada daha önce beraber gitmediğimiz, nasıl olsa yakınımızda diyerek hep ertelediğimiz ama bir o kadar da merak ettiğimiz yerlerden biriydi. 

Yine hiç aklımızda yokken İstanbul’a doğru yola çıkıp rotayı birden Büyükada’ya çevirmeye karar verdik. İyi ki de İstanbul’un karmaşası yerine Büyükada’nın huzurunu tercih etmişiz. 

Biz gezilerimizde genelde çok yoruluruz. Çünkü dur durak bilmeden kilometrelerce yürürüz. Şurayı da görelim, burayı da görmeden dönmeyelim diye hiç durmadan saatlerce yürüdüğümüzü biliriz. Ama bu tatil bizim için tam anlamıyla bir huzur tatili idi.( 2. gün Aya-Yorgi Manastırına kadar 3 km gidiş 3 km de dönüş yolunu Yaya olarak yürüdüğümüz halde yine de diğer gezilerimiz kadar yorulmadık) 

Esas adalılar tam da hayal ettiğim gibi eski İstanbul Hanımefendisi ve Beyefendisi… Saygılı, hoşgörülü, temiz, zarif insanlar…  

Adada karşılaştığımız Rum asıllı bir teyzeden öğrendiğimize göre 1950 yıllarındaki mübadeleden önce Büyükada’nın nüfusunun çoğunluğunu Rumlar oluşturuyormuş. Tabi mübadele de Rumlar göç için zorlanmışlar. Şu an azınlıkta olsalar da adada ikamet etmeye devam eden Rumlar var.  

Rum asıllı teyzenin en büyük üzüntüsü onlara hala Türkiye’de ” Gavur ” diye hitap edilmesi… Bize sorduğu ilk soruda ”Neden bize gavur diyorlar?” oldu. Vapurda karşılaştığı birinin elinde ” Son Gavur ” adında bir kitap gördüğünü o kitabın ne anlattığını, neden böyle bir kitap ismi yazdıklarını anlayamadığını dile getirdi. Bu kitabın ne anlattığını bilmediğim için kitap hakkında iyi ya da kötü bir yorum yapamıyorum ama mutlaka okuyup buraya eklemesini yapmayı düşünüyorum. Eğer aranızda okuyan varsa yoruma yazarsa da sevinirim… Bazen bizim çok  rahatlıkla kullandığımız kelimeler diğer insanlar için çok kırıcı olabiliyor. O yüzden birçok farklı ırk ve dinden insanla birlikte yaşadığımız güzel ülkemizde kullandığımız kelimelere bile dikkat etmeliyiz.  

Kimseyi dini inancına ya da ırkına göre değerlendirmemeliyiz. Çünkü Adada yaşayan Katolik Rum nüfus hala Ramazan ayında Oruç Müslümanların dini inançlarına saygı duydukları için dışarıda yiyecek ve içecek tüketmediklerini ama adaya ziyarete gelen Türklerin çoğunun bile buna dikkat etmediklerini dile getirdiler.  

Adalı biriyle sohbet edebilmek bizim için gerçekten harika bir deneyimdi. 

Bu arada Büyükada’da araba bulunmuyor. Ada içinde ulaşım bisiklet, elektrikli motorlar ve maalesef faytonlarla sağlanıyor. Görevli araçlar sadece belli saatlerde adaya girebiliyor.

BÜYÜKADA’YA ULAŞIM 

Attachment.png

Büyükada’ya Eminönü, Karaköy, Kadıköy ve Bakırköy İskelelerinden yaklaşık 1,30 saat sonra ulaşabilirsiniz. Bu iskelelerden bindiğiniz de yaklaşık 5 tl civarı bir ücret ödersiniz. Hatta biz #İstanbulKart kullandığımız için bir kişiyi aktarma saydı ve 3 tl ödedik. 

Adalara daha hızlı ulaşım sağlayan diğer #TurŞirketlerinin fiyatları değişkenlik gösterebilir. Onlar için internet üzerinden sitelerine girip daha doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. 

BÜYÜKADA’DA NEREDE KALINIR?

Maalesef artık ülkemizde #Booking kullanamadığımız ve #Airbnb uygulamasına İstanbul gibi suç oranının gittikçe arttığı bir şehirde güvenemediğimiz için direk internetten arama yaptık ve ilk defa denediğimiz #otelz.com internet sitesi üzerinden yaptık. Hatta biz Büyükada da otele gidene kadar bile hep bir aksilik bekledik… Ama hiç bir sıkıntı yaşamadık o yüzden size de bu siteyi tavsiye edebiliriz.

HİÇ RAKI KADEHİNDE DEMLEME ÇAY İÇTİNİZ Mİ? 

#ByŞükrüOtel feribottan inip sola dönünce sadece 100-200 metre ileride #ByŞükrüBalık Restoranın hemen üst katında minik bir Butik Otel. Hatta otel giriş işlemlerini de Restoranın kasa bölümde yapıyorsunuz. 

2 kişi gecelik 200 tl ye kaldığımız, ücrete sabah kahvaltısının da dahil olduğu(hatta sabah kahvaltısında harika bir omletin bile bulunduğu, Rakı kadehlerinde demleme çay içebileceğiniz) , minik odasında sizin için su ısıtıcısı, çay ve kahvenin bulunduğu, kahvenizi odanızda yapıp otelin minik terasında muhteşem manzaraya karşı Restoranın hem Türkçe hem Rumca Canlı müzikleri eşliğinde tavla oynayabileceğiniz, bizim bayıldığımız otelimiz. (Oteli çok beğendiğimiz için yazıyoruz. Herhangi bir Reklam içermez. Rakı kadehlerinde çay içmek de ayrı bir deneyimdi doğrusu ) 

BÜYÜKADA’DA NELER YAPILABİLİR?

BİSİKLETE BİNMEK 

Büyükada deyince insanın aklına ilk gelen şey tabi ki de bisiklet 🚴 kiralayıp gezmek oluyor. Maalesef biz bu gezimizde buna zaman ayıramadık. Ama sizin için fiyatları öğrendik. Saatlik 10-20 tl, günlük ise 30-50 tl arası değişmektedir. Tabi ki fiyatlar sizin pazarlık yeteneklerinize de çok bağlı😉 

FAYTONA BİNMEK❌ 

Biz faytona binmek yerine atlarla, eşeklerle konuşmayı tercih ettik.

Bunu biz kesinlikle önermesekte adada yapılan bir diğer etkinlikte bu olduğu için yazıyoruz. 

Bazılarınızın ‘At bir binek hayvanı onların bu şekilde kullanılması kadar doğal ne olabillirki? ‘ dediğini duyar gibiyiz. Evet haklısınız ama bu atlara iyi bir bakım verilmeden bu şekilde kullanıldıkları için adalarda her yıl 10larca at ölüyor. 

DENİZE GİRMEK

Dört tarafı denizlerle çevrili bir yerde yapılabilecek en güzel etkinlik tabi ki de denize girmek… Adanın merkezinde bulunan ücretsiz olan iskelelerden, çevresindeki koylardan ya da Deniz Kulübü gibi ücretli plajlardan denize girebilirsiniz. 

YÜRÜYÜŞ YAPMAK

Galiba karı-koca olarak en çok sevdiğimiz şey bilmediğimiz sokaklarda, kaybolup saatlerce yürümek… Adanın da arabasız sokaklarında, sahil boyunda, turistik ya da turistik olmayan mahallelerinde saatlerce yürümüş olmamız burayı bu derece sevmemize neden olmuş olabilir. 

Bizce bir yer ne arabayla ne de başka bir şeyle değil sadece Yürüyerek keşfedilebilir😉 

AYA-YORGİ MANASTIRINA TIRMANMAK 🙂

Hristiyanlar için kutsal kabul edilen 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinden birinde Aya-Yorgi’ye giden yolu yalın ayak, konuşmadan çıkarlarsa yarı hacı olduklarına inanılır. 

Hele bir de çalılara ip bağlayıp yolu bir makara ipi aça aça alırsanız kısmetiniz açılır. İpi kiliseye kadar koparmadan çıkabilirseniz de dileğiniz gerçek olur. 

Ama kiliseye vardığınızda sizi tam da böyle bir yazı karşılıyor. Artık neye inanmak isterseniz 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir