ÇEŞME’NİN HARİKA PLAJLARI

ALTINKUM PLAJI (GOLDENSAND BEACH)

Kalyoncu Kamping’den çıkıp yaklaşık 10 dakika da varabileceğiniz Altınkum plajı (Goldensand Beach) ünlülerin Çeşme’de ki uğrak noktalarından biridir. Hatta 2 yıl
önce Hande Yener burada bir beach bile açmıştı.

Plaj adını altın renginde ki kumlarından alıyor. Çeşme’de ki çoğu plajın aksine konumu nedeniyle rüzgarın ters yönünde kaldığı için dalgasız, sakin bir denizdir. Fakat suyu fazlasıydı soğuktur. Soğuk deniz sevmeyenler için bu durum çok memnun edici olmayacaktır.

Turkuaz renkteki harika manzarasının yanında, suyunun tertemiz ve berraklığıyla da size sualtı güzelliklerini de sunmaktadır.

500 metre uzunluğunda ki plajı boyunca ücretli bir çok işletme bulunduğu gibi denize ücretsiz girebileceğiniz alanlarda bulunuyor.

ILICA HALK PLAJI

Çeşme Ilıca plajı, 2 Km’ye yakın uzunluktaki geniş, beyaz kumlu ve mavi bayraklı bir plajdır. Deniz’in içinden kaynayan sıcak termal suları, ılıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyük birer termal havuz haline getirmiş. Bu yüzden her yıl binlerce insan hastalıklarının tedavisi içinde buraya gelmektedir.

Çeşme Belediyesi’nin ilgilendiği bu plaja girişin tamamen ücretsiz olmasının yanında plaj da bulunan tuvalet ve banyolar da belediye tarafından ücretsiz olarak hizmete sunulmuş durumdadır. Ama her gün yüzlerce kişinin kullandığı bu alanlar ne kadar temiz olabilirse o kadar temizler. Ama yine de burayı kullanırım diyorsanız tuvaletlerinde maalesef sabun yoktu. Bu yüzden yanınızda sabun bulundurmayı unutmayın.

Ayrıca çoğu Çeşme plajı gibi buranın da denizi dalgalı olduğu için Uçurtma Sörfü yapmak isteyenlerin de uğrak noktalarından biridir.

DELİKLİ KOY

Adını dalgaların büyük bir kayalığı aşındırarak açtığı delik şeklinde ki minik bir tünelden alıyor.

Arabanızdan inip yukarıdan koya baktığınızda sizi karşılayan turkuaz renkli denizine, suyun berraklığına ve harika manzarasına daha denize girmeden aşık olabilirsiniz.

Galiba Çeşme’de bizim de en çok sevdiğimiz ve gönlümüzce yüzebildiğimiz tek yer burasıydı. Diğer Çeşme Plajlarının aksine denizi durgun, dalgasız ve suyu daha sıcaktı. Ve sahili kumlardan değil taşlardan oluşuyordu. Bunun dışında sevmediğimiz hiç bir yanı yoktu.

Ayrıca burada da ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Hatta daha biz oradayken insanlar çadırlarını kurmaya başlamıştı bile.

Ama burası Çeşme’nin en bakir plajlarından biri olduğu için bazıları için artı sayılabilecekken bazıları için ise eksi sayılabilecek bir özelliği de çevrede herhangi bir işletmenin olmamasıdır. Eğer buraya gelmeye düşünürseniz. Yanınıza suyunuzu, içeçeklerinizi ve diğer ihtiyaçlarınızı almayı unutmayın. Ayrıca tuvalet ve banyonun da bulunmalığı bilip bunu da göze alarak gelmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir