AVRUPA

HAVAALANI İPUÇLARI

Sürekli uçakla gezen bir çift olamasak da bu yazımızda sizler ile havaalanında kullanabileceğiniz ufak ama hayat kurtaran deneyimlerimizden paylaşmaya çalışacağız umarız sizde bu yazıyı okurken bizim kadar keyif alıyorsunuzdur çünkü fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere bu yazımızı yazdığımız yer AtatürkHava Alanı. Çok yakında kapanacak olsa da bizce bu yazıyı yazmak için buradan daha güzel bir yer olamazdı.

HAVAALANINA VARIŞ SAATİ

Çok klasik gelecek evet ama uçak biletine otobüs bileti gibi muamele yapıp son dakikada yetişmeye çalışmayın her zaman temkinli olmakta fayda var. En büyük artısı ise erken check-inlerde uçağın boş olma durumuna göre istediğiniz yerden alabilmeniz tabii bu söylediğim Türk Hava Yolları gibi uçak firmalarında geçerli değil onlarda online check-in esnasında hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan istediğiniz yeri seçebiliyorsunuz.

Bilet, bagaj işlemlerinizi iç hat uçuşlarınızda kalkış saatinden 45 dakika önce, dış hat uçuşlarınızda ise kalkış saatinden 60 dakika önce yaptırmış olmanız gerekir. İşlem yaptırmama durumunda, o uçuşla ilgili tüm haklarınızı kaybedeceğinizi ve biletinizin yanacağını unutmayın

UÇAĞA ALINMASINA İZİN VERİLEN SIVI LİMİTİ

Yanınızda ufak bir çanta veya el bagajı taşıyacaksanız sıvı kuralına dikkat etmeniz gerekir aksi taktirde çok sevdiğiniz parfümünüz den daha hiç açamadığınız meyve suyundan zamansızca ayrılabilirsiniz.
Buradaki yasal limit 100 ml lik ten fazla olmamasıdır.Eğer fazlaysa ve valiz hakkınız var ise valizinize koymak daha iyi olur

KABİNE TABLET VEYA BİLGİSAYAR KABUL EDİLİYOR MU ?

yurt içine uçuş yapacaksanız hiçbir sorun yaşamazsınız ama eğer uluslararası ise uçuşunuz biletinizi alırken sormayı unutmayın her ülkenin her firmanın uygulaması farklıdır.

 BEKLEME ALANINDA NEREYE OTURULMALI?

Evet çok iddialı bir başlık ama maalesef bilgisayar, tablet veya telefon kullanıyorsanız muhakkak o şarj aletine ihtiyacınız var demektir.

Eğer ki uçağınızın kalkmasına daha var ve sizde beklemek zorundaysanız tabii ki iki şeye ihtiyacınız olacak İnternet ve bir priz genellikle prizler her kez için yeterli olmuyor eğer ki seçme şansınız var ise otururken prizli olan yerleri tercih etmeniz gerekir.

HAVAALANINDA Kİ YİYECEK ÜCRETLERİ

Franchise bile olsa buradaki restoranlar normalin en az 2 katı pahalılar sizde bizim gibi ekonomik gezginseniz muhakkak temkinli gelmeniz gerekir.

UYARILARA DİKKAT ETMEK

Büyük havaalanlarında görülen yaygın bir durumdur ‘sayın yolcularımız …sefer sayılı ucağımız ‘ ile başlar ve siz gidene kadar hiç bitmez ama çok önemlidir. Eğer ki dinlemez ve bunlara kulak asmaz iseniz yanlış kapıda bekliyor bulabilirsiniz hatta uçağınızın kapısı değiştiği için erken gitseniz bile uçağınızı kaçırabilirsiniz. Ayrıca havaalanında bulunan ekranlardan uçağınızın hangi kapıdan alım yapacağını ne zaman ineceğini rötar yapacak ise süresini takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir