AVRUPA

KÖLN (Cologne)

Almanya’nın en büyük dördüncü kenti olan Köln aslında bizim çok iyi bildiğimiz bir şehir nasıl mı ? Büyük ustanın 1985 yılında çekmiş olduğu gurbetçi şaban isimli filmi burada çekilmiş desem ? Bizi en çok etkileyen ise 1985 yılında çekilen yerleri ziyaret ettiğimizde neredeyse hiçbir değişikliğe uğramamış olması. Ülkemizde malum hiç bir şeyi değiştiremesek sokağın ismini değiştiririz ama Köln’e gittiğimizde her yer neredeyse aynıydı. Neredeyse diyorum çünkü sadece görünürde ki değişiklik bir tane otobüs durağının yüz metre ileriye taşınmış olmasıydı.Tarihine çok sadık olan bu şehir bizi çok etkiledi.
İlk olarak şunu söylemeliyiz ki bizim aslında burayı gezmek gibi bir planımız yoktu ama her Türkün muhakkak bir akrabası vardır.Bizim akrabalarımız da Düsseldorf’ta yaşadığı için Hollanda’ya kadar gelmişken birde Almanya’yı ziyaret edelim dedik.

İkinci dünya savaşında çok büyük bir yıkıma uğramış olsada bu şehir hızla yeniden toplanmayı başarmış dışardan aldığı iş gücü ve Almanların iş disipliniyle birleşince Almanya hızla kalkınmış ve şuan Shengen’in en güçlü ülkelerinden biri olmayı başarmış

Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey bu şehir neredeyse hergün yağış alan bir şehir muhakakkak yanınızda bir şemsiye bulundurmanızda fayda var.Biz buradaki gezimizde büyük ustanın izinden gitmek istedik ve bir akşam öncesinden filmi izleyip çekim yapıldığı yerleri not aldık ve bir günlük rotamızı buna göre belirledik.Sizde monotonun dışında bir seyahat istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir