AVRUPA

KOS Adası (İstanköy)

Yunanistan’ın İncilerinden Biri BODRUM’un Komşusu; KOS Adası

Attachment.png

Yunan adaları benim her zaman merak ettiğim yerlerden biri olmuştur. Yunanistan’a sınır bir şehir de oturduğumuz için bu güne kadar çoğu Yunan şehrini ziyaret etme şansımız oldu. Ama daha önce bir Yunan adasına gitmemiştik. Bodrum’a yolumuz düşmüşken Pasaportlarımız da yanımızdayken 45 dk mesafede bulunan Kos’u ziyaret etmeden dönmek olmazdı tabi ki de…

KOS ADASINA NASIL GİDİLİR?

Attachment.png

Bodrum merkezden Feribot ile aynı gün içinde gidiş dönüş yaparsanız kişi başı 19 Euro( evet baktığınız zaman çok düşük bir meblağ gibi duruyor ama biz Euro kuru nedeniyle iki kişi yaklaşık 280 tl verdik) Diğer seçenekler için de fiyatların olduğu fotoğrafı alta koyuyorum.

Ayrıca Bodrum’un farklı bölgelerinden de feribot seferleri mevcut… Hatta fiyata göre bu süre daha da kısalabiliyor.

KOS ADASI NASIL BİR YER?

Attachment.png

Eğer daha önce Bodrum ve Alexandrapolis(Dedeağaç)’e gittiyseniz sizde bizim gibi bu adanın bu iki şehrin harmanlanmış şekli olduğunu düşünebilirsiniz. O yüzden biz bu adada hiç yabancılık çekmedik.

Fiyatlara gelecek olursak turistik bir ada olmasına rağmen çok pahalı denemez tabi ki de Euro kullanıldığı için TL ye çevirdiğinizde biraz tuzlu gelebilir.

ADADA ULAŞIM

Attachment.png

Kos adasına gelen Turistler Bisiklet ya da Motor kiralayarak ulaşımlarını daha ucuza getiriyorlar. Adada bunun için bir çok kiralama noktası mevcut.

KOS ADASINDA YAPILACAKLAR!

Tabi ki de herkes farklı şeylerden zevk alır. Fakat biz burada kendimize göre olanları sıraladık diyebiliriz J

1.Kos Sokaklarında Yürüyün

Bizim bir şehre gittiğimizde ilk yaptığımız şey o şehrin ara sokaklarına dalmaktır. Eğer vaktimiz varsa hiçbir yer aramadan, turistik yerleri gezme derdine girmeden ilk önce saatlerce o şehri yürüyerek keşfederiz. Sonra sırayla görmek istediğimiz yerlere gideriz.

2.Ancient Agora’yı Gezin

Şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunan yürüyerek gidebileceğiniz ve girişin ücretsiz olduğu görülmesi gereken bir site alanıdır.

3.Cezayirli Hasan Paşa Camii Görün

Ancient Agora’ya girdiğimiz zaman gözüme ilk çarpan bu camii olmuştu. Dışarından bakınca sapasağlam bir camii tabi ki kullanımda değil ama keşke bu kadar bakımsız bir durumda çürümeye bırakılmış olmasaydı.

4.Aya Paraskevi Kilisesi

Eleftherias meydanı yakınında bulunan kilisenin Beyaz rengi Mavi kubbesi bizde Santorini adasındayız hissiyatını oluşturdu.

5.Eleftherias Meydanı’nı Gezip Belediye Pazarında Alışveriş Yapın

Kos merkezinin kalbi olan bu meydan muhakkak her turistin ziyaret noktalarının başında gelir. Meydan da bulunan kapalı Pazar yerinde ise hediyelik eşyalardan tutun da meyve-sebze-kuruyemişe kadar her şeyi bulabilirsiniz.

6.Kos Plajlarında Denizin Keyfini Çıkarın

Kos’ta en çok sevdiğimiz şeylerden biri de merkeze yakın olan plajların ücretsiz olmasıydı.( Günü birlik gittiğimiz için yakın plajlarla yetinmek zorunda kaldık.)  Plajlara para vermiyorsunuz fakat orda bir şeyler yiyip içmeniz gerekiyor. Ama gelip sizi bunun için zorlamıyorlar. Mesela biz sadece 1 bardak Frappe içerek saatlerce plajı kullandık. Denizi sorarsanız Bodrum’a göre daha soğuk ve derindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir