Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır?

Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır?

Seyahat etmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Aklınıza takılan sorular mı var? O zaman bu yazı tam size göre…

Şimdi seyahatimizi nasıl planlayabiliriz beraber bakalım.

1.Nereye Gideceğinize Karar Verin

Karar vermeniz gereken ilk şey tabii ki de nereye gideceğiniz olmalıdır.

Gitmek istediğiniz birden çok yer varsa öncelikle kendinize şu soruları sorun; 

 • Bütçem hangisine daha uygun
 • Zamanım hangisine daha uygun

2.Ne ile Gideceğinize Karar Verin

Gitmek istediğiniz yere karar verdiniz. Şimdi sıra ne ile gitmek istediğinize karar vermeye geldi.

Bu da kendi içinde 2 kısma ayrılıyor;

 • Turizm Acentesi ile gitmek.
 • Kendiniz gitmek.

3.Kendinize Yapılacaklar Listesi Çıkartın

Ulaşım ve kalacak yeri seçmeden önce gideceğiniz yerde ne yapmak, nereleri görmek, ne yemek istiyorsunuz bunları bir kenara yazın. Bu sayede ulaşım aracı ve kalacak yer seçiminiz daha kolay olacaktır.

! Bir önceki adımda Turizm Acentesi ile gitmeye karar verdiyseniz bu ve daha sonraki adımları atlayabilirsiniz. Çünkü bu kısımdan itibaren bütün planları artık siz değil onlar yapacak. Bu saatten sonra sizin yapmanız gereken tek şey gittiniz yerde ne görmek ne yemek isterseniz onların listesini çıkartmak.

4.Ulaşım Aracınıza Karar Verin

Gitmek istediğiniz yere birden çok ulaşım aracıyla gidebiliyorsanız bunu da seçerken

 • Bütçenize
 • Zamanınıza

Hangisi daha uygun oluyorsa onu seçmelisiniz.

Örneğin; Uygun uçak bileti için bizim sürekli takip ettiğimiz site www.skyscanner.com ayrıca yurtdışında uçak kullanacaksak Türkiye’ye yeni giriş yapmış çok uygun fiyata uçak bileti bulabileceğiniz bir firma olan www.ryanair.com u tercih ediyoruz.

                 Otobüs bileti için firmaların kendi sitelerinden almayı tercih ediyoruz.

                 Tren bileti için Türkiye’de TCDD ama başka ülkedeysek onların sitelerini de internetten araştırıp oradan alıyoruz.

                 Gemi bileti için ya tur acenteleri ya da yetkili firmaların sitelerini tercih ediyoruz.

 • Giderken seçtiğiniz ulaşım aracı ne kadar önemliyse gittiğiniz yerde kullanacağınız ulaşım aracı da o kadar önemlidir. Örneğin; çok turistik olmayan bölgeleri ziyaret edecekseniz araç kiralamanız daha uygun olacaktır. O yüzden gitmek istediğiniz yere karar verirken ne yapmak istediğinize de tam anlamıyla karar vermeniz sizin bu tercihinizde de yardımcı olacaktır.

Eğer Avrupa’da seyahat ediyorsak gittiğimiz yerlerde araç değil de otobüs kullanacaksak www.flixbus.com u tercih ediyoruz.

Tren kullanacaksak gittiğimiz ülkelerin resmi tren sitelerini ziyaret ediyoruz. Eğer o ülke ya da Avrupa içinde tren ile fazla seyahat edeceksek 5-10 günlük Pass alıyoruz. Bunun en yaygını İnterrail biletidir. Merak ederseniz bir girip araştırmanızı öneririm.

5.Kalacak Yere Karar Verin

Bu konuda da 2 farklı şeye karar vermelisiniz.

 • Hangi bölgede
 • Otel, pansiyon ya da evde mi kalmak istediğinize karar vermelisiniz.

İlk olarak kalacak yerinizi seçerken bölgeyi belirlemenizi öneririm. Gezmek ve görmek istediğiniz yerlere daha yakın bir yer ya da bu yerlere ulaşımın daha kolay olduğu bir yer seçebilirsiniz.

Diğer seçim yapmanız gereken şey ise yukarıda da belirttiğim gibi otel, pansiyon ya da evde mi kalmak istiyorsunuz buna karar verin.

 • ‘Daha pahalı olsun ama her şey hazır olsun, mahremiyet alanım olsun’ diyorsanız tabi ki de tercihiniz Otelden yana olmalıdır.
 • ‘Orta bütçeli olsun özel alanlarım olsun, mutfağım olsun yemeğimi, temizliğimi ben yaparım’ diyorsanız tercihiniz Evden yana olmalıdır.
 • ‘Düşük bütçeli olsun bana bir oda yeter ortak kullanım alanları benim için sorun değil’ diyorsanız tercihiniz Pansiyondan yana olmalı.

6.Kendinize Ayrıntılı Bir Plan Yapın

Nereye gideceğinizi, ne ile gideceğinizi, nerede kalacağınızı seçtiniz. Şimdi sıra kendinize ayrıntılı bir plan hazırlamaya geldi. Plan hazırlarken kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

 • Gitmek istediğiniz yerin otogarına/tren garına/hava alanına vardınız. Şimdi ne yapacaksınız? Kalacağınız yere hangi otobüs, metro, taksi kaç dakikada gidiyor? Ücreti ne kadar? Ya da oradan araba mı kiralayacaksınız?

! Görmek istediğiniz yerler içinde yukarıda ki soruları kendinize sormayı unutmayın.

 • Gittiğiniz yerde görmek istediğiniz yere giriş ücreti var mı? Varsa ne kadar? Bileti önceden mi almalıyım?

Örneğin; bir konsere, müzeye ya da sergiye gitmek istiyorsunuz. Çok ünlü bir konserse bilet kalmayabilir. Bu gibi durumlarda gitmeden önce almanız daha doğru olur. Ya da biletinizi gitmeden önce internetten alıp ayakta sıra beklemek istemeyebilirsiniz. Bazen de biletinizi erkenden internetten alırsanız daha uygun fiyata alabilirsiniz.

 • Gittiğiniz yerin en ünlü yemeği ne? Sizin bütçenize uygun olarak en güzel nerede yiyebilirsiniz?
 • En önemlisi de gitmek istediğiniz yerin bir haritasını edinirseniz ya da telefonunuza indirirseniz o bölgeleri işaretleyip kendinize bir gezi rotası çıkarabilirsiniz.

Herkese şimdiden keyifli tatiller diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir