THASSOS (TAŞÖZ) ADASI

Thassos; Türkçe adı Taşöz olan bu ada bir Yunan adasıdır, coğrafi olarak Kuzey Ege’dedir. Fakat idari olarak Kavala bölgesel bölümünün parçasıdır. En kuzeydeki ve alan olarak 12. en büyük Yunan adasıdır. 

Çevrenizdeki insanlarla Thassos hakkında konuşacak olursanız size ilk diyecekleri şey ‘’ Thassos da çok fazla Türk var’’ olacaktır. Biz bunun her zaman biraz abartılı bir konuşma olduğunu düşünüyorduk. Fakat Thassos’a gidince bunun ne kadar da doğru bir tasvir olduğunu anladık 😊 

THASSOS’DA GEZİLECEK YERLER 

Thassos tam bir tatil adası olduğu için gezilecek yerlerden çok plajları dikkat çekiyor. Fakat akşamları canınız dolaşmak, hediyelik eşya almak isterse tabi ki de ilk olarak gidilecek yer Limenas olmalıdır. Kalabalık, hareketli, kıpır kıpır olan sokaklarında ayrıca harika kafe ve restoranları da bulunmaktadır. Ayrıca bir de Limenaria bölgesi bulunmaktadır. Limenaria da Limenas’a benzer onun bir küçük versiyonu diyebiliriz. 

GİOLA LAGÜNÜ

Giola’da neresi dediğinizi duyar gibiyim. Giola Lagünü kayalıklar içine oyulmuş, tertemiz ve berrak suyuyla doğal bir havuz görünümünde olan Thassos Adası’ndaki  dünyanın en güzel doğal yüzme havuzlarından biridir.

Giola’ya gitmek için bizim size önerimiz arabanızı ana yolun kenarına bırakıp oradan yaklaşık 600 metrelik bir yürüyüş ile ile aşağıya yürüyerek inmenizdir. İsterseniz belli bir yere kadar da arabanızla inebilirsiniz. Fakat yokuş aşağıya arabayla inmek bizim için çok sıkıntılı olmasa da çıkmak inanılmaz zor oldu.

Ana yoldan aşağıya biraz indiğinizde giriş için ücret isteyen birileriyle karşılaşacaksınız. Orada Arnavut bir amca vardı. Türk olduğumuzu anlayınca bizden para istemedi. Ama aşağıda bulunan Cafe de bir içecek içip fişi ona dönüşte göstermemizi istedi. Zaten buna o sıcakta yukarı çıkarken mecbur kaldığınız için çok güzel bir anlaşma oluyor 🙂 Bazı Türkler kendi aralarında konuşurken duyduk aşağıya inmek için 2 Euro vermişler. Lütfen böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamak için Türk olduğumuzu belli edelim 🙂

THASSOS’UN ÜNLÜ PLAJLARI 

Yunanistan’da bir plaj ne kadar ünlü olursa olsun oraya giriş için bizim ünlü plajlarımıza girerken maruz kaldığımız giriş ücretlerini ödemek zorunda değilsiniz. Eğer bir plajda şezlonga oturmak istiyorsanız ona boş bir ücret vermek yerine 4-5 Euro’luk bir içecek alıp bütün gününüzü orada  geçirebilirsiniz. Hatta bazılarında bu mecburiyet bile yoktur. 

LA SCALA BEACH 

Burası için bizim ve çoğu Türkün en çok beğendiği Thassos plajı diyebiliriz. Gitmeden önce okuduğumuz yazılarda hep ismini ilk sırada gördüğümüz için tabi ki adaya gider gitmez ilk olarak bu plaja gittik. Limenas limanından La Scala yol yaklaşık 6 km ve 10 dakikalık bir araba yolculuğuyla buraya ulaşabilirsiniz. Plajın hem tarzı hem de zemini kum olan denizi harikaydı. 

Saat 5’e kadar ön sıralarda ki şezlonglara oturmak istiyorsanız 15 Euro’luk, arka sırada ki şezlonglara oturmak istiyorsanız 5 Euro’luk bir şeyler yiyip içmelisiniz. Eğer ben Loca’da oturacağım diyorsanız da 120 Euro’luk bir şeyler yiyip içmeniz gerekmektedir. Ama saat 5’ten sonra ön sıralarda 5 Euro’luk bir şeyler içmeniz yeterlidir. 

Türkiye’den giden ünlülerimizi de görmek istiyorsanız buraya gitmenizi öneririz 😊 Biz Aşk-ı Memnu da ki Nihat ile karşılaşmıştık. 

Bu plaj en ünlülerinden biri olduğu için ya sabah erkenden ya da 5’ten sonra gitmeniz gerekiyor. Yok ben saat 11-12 gibi gideyim derseniz kesinlikle yer bulamazsınız. Tabi ben şanslıyım bulurum derseniz onu da siz bilirsiniz 😊 

KARNAGİO BEACH 

La Scala’dan sonra en çok sevdiğiniz yer neresi derseniz kesinlikle cevabımız Karnagio Beach olacaktır. Denizini soracak olursanız dalgasız, sakin ve balıkları görebilecek kadar temiz bir denizdi. Fakat zemininde bulunan kayalıklar nedeniyle bir deniz ayakkabınız varsa onunla girmek daha doğru ve yarasız olacaktır. 

Hem burada bir şezlonga oturmak için şu kadarlık bir şey yemek, içmek gibi bir zorunluluğunuz da yok. Isterseniz arka tarafında saat 6 dan sonra açılan bir restorantı da bulunuyor. Bu restoranın manzarası tarif edilemeyecek derece de güzel ve huzur vericiydi.   

Eğer aracınız yoksa burası tam da sizin için harika bir konumda bulunuyor. Limandan burası yaklaşık 600 metre ve buraya kolaylıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz. 

Marble Beach yakınında bir mermer madeni olduğu için zemini kum yerine bembeyaz mermerlerle kaplı bir yer. Eskiden mermer madeninden çıkartılan bu mermerler buraya dökülmüş ve bu harika manzara ortaya çıkmış. 

MARBLE BEACH 

Ama denizi için aynı güzel şeyi söyleyemeyeceğiz. İnanılmaz dalgalıydı ve denizi hemen derinleşiyordu. Buraya o kadar kötü bir toprak yoldan gidiyorsunuz ki değer mi bilemedim. Fotoğraf ve manzara için giderim diyorsanız pişman olmazsanız ama denizi için giderseniz çok pişman olursunuz.  

Ayrıca burada şezlonga oturmak istiyorsanız 10 Euro’luk bir şey yiyip içmeniz gerekiyor. O yüzden biz burada çok az kaldık sadece denize girip çıktık ve şezlonga oturmadık. Bu fiyatta burası için gerçekten çok fazlaydı.

 

CİELO BEACH 

Biz Golden Beach bölgesinde bulunan Cielo Beach’e gittik. Harika bir giriş kısmı vardı. Burada da şezlonga oturunca en azından bir şey içmeniz gerekiyor. Fakat belirlenmiş kesin bir fiyatı yoktu. Biz kişi başı 3 Euro’luk bir şeyler içtik.  

Ama buranında denizini çok beğenemedik. Çok temiz değildi. Ayrıca sahile sürüklenmiş talaş tarzı şeylerde vardı. Fakat bu işletmenin sağında ve solunda bulunan işletmelerin denizleri daha iyiydi. 

SCALA KALLİRACHİS BEACH (Sunset Point)

Burası gelip havlunuzu serip harika denizinin tadını çıkartabileceğiniz tamamen ücretsiz bir halk plajı. Eğer Thassos’da güneşin batışını izleyebileceğiniz bir yer arıyorsanız burası işte tam da o yer. İnternetten Thassos Sunset Point olarak aratıp size önerilen yere giderseniz kesinlikle hayal kırıklığına uğrarsınız.

Balık tutmayı seviyorsanız ve yanımda her zaman oltam da bulunur diyorsanız olta atmalık da harika bir iskelesi bulunuyor.

Harika gün batımı

THASSOS’A NASIL GİDİLİR?  

Türkiye’den Thassos’a gitmek için kara yoluyla önce Keramoti’ye gidip oradan Feribot ile Thassos Limenas limanına geçmeniz gerekmektedir. (Bu yol Türkiye’ye en yakın olduğu için Keramoti’yi yazdık. Fakat Kavala’dan da Thassos’a Feribot kalkmaktadır. Önce Selanik tarafına uğrayıp sonra Thassos’a gideceğim derseniz bu yol daha mantıklı olacaktır.) 

Feribottaki martılar için yanınıza yumuşak cips almayı unutmayın!
Buna bayılıyorlar😀 

İstanbul-Keramoti arası araç ile 5-6 saat, 

Edirne-Keramoti arası araç ile 3 saat sürmektedir. (Biz Edirne’den gittiğimiz için bunu da belirtiyoruz.) 

http://www.thassos-ferries.gr

Bu siteden Feribot saatlerine bakabilirsiniz. Bu sitede hem Keramoti’den hem de Kavala’dan kalkan feribotların saatleri bulunmaktadır. Resim paylaşmaktansa bu sitenin linkini paylaşmak daha doğru olur diye düşündük çünkü saatler günlere, aylara göre değişiklikler gösterebilir. Feribotla adaya geçişte yaklaşık 1 saat sürüyor. Bize 30-40 dakika dediler ama öyle bir şeyle karşılaşmadık. Giderken de dönüşte de  1 saat sürdü. 

BİLET FİYATLARI 

Sitede bilet fiyatları da yazmaktadır. Ama biz kendi deneyimimizi de yazmak istedik. 

Normal bir araba için 22 Euro 

Kişi başı 4 Euro verdik. 

İPUCU; Size gidiş konusunda son olarak bir ipucu verelim istedik. Bunu yazdığımız için bize laf edecek çok insanda olacaktır 😊 Ama söylemesek olmaz. 

Thassos’a dediğimiz gibi çok Türk gidiyor. Sadece Türkler değil Bulgarlar ve Romanlarda tabi ayrıca Yunanlar da azımsanmayacak kadar çoktu. Hal böyle olunca feribot sırasını gözünüzde bir canlandırın. Tahmin bile edemeyeceğiniz kadar çoktu. Bir tane Yunan amca bize sıradan çıkıp yolun sol tarafında ki sokağa girip feribotun yakınına kadar ara sokaktan gitmemizi söyledi. Bu yolu kullanan çok az insan olduğu için neredeyse sıranın %90 ını bu yolla yok etmiş olduk. Türk plakaları dışındaki insanlardan önlerine geçmeyi rica ederseniz de hiçbir sıkıntı olmaz 🙈

THASSOS’DA NEREDE KALINIR? 

Thassos’un en merkezi olan, ünlü plajlarının bulunduğu, konaklama için en uygun olan bölüm bize sorarsanız feribottan indiğiniz nokta olan Limenas bölümüdür. Çünkü buradan her yere ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Aracınız yoksa kesinlikle burada kalmanızı öneriyoruz. Fakat aracınız varsa en uygun konaklama neredeyse orayı tercih edebilirsiniz. Çünkü adanın çevresini araba ile tamamen dolaştığınız da zaten 80 km olduğu için hiçbir yer size uzak gelmeyecektir. 

Biz bu yüzden Limenas’dan 17 km uzaklıkta bulunan Rachoni bölgesinde kaldık.  Tabi ki de her zaman kullandığımız uygulamalardan biri olan Airbnb uygulamasını kullandık. 3 gece 5 kişi kaldığımız ev için toplamda yalnızca 1164 TL ödedik. Bu fiyat Thassos için gerçekten çok düşük bir ücretti.  

Ayrıca Booking’i de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İki uygulamayı karşılaştırıp sizin için en uygun olanını tercih edebilirsiniz. 

THASSOS’DA NEREDE NE YENİR?

Thassos harika bir Yunan adası olduğu için tabi ki de deniz ürünleri, peynirli yunan mezeleri ve salatası yemeden dönmek olmaz.

Simi Restaurant

Adanın en ünlü restorantı Simi Restaurant ve burada bir akşam yemeği yemek isterseniz mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalısınız. yoksa saatlerce sırada bekleyebilir ya da yemek yiyemeden geri dönebilirsiniz.

Mesogeios Restaurant

Biz rezervasyon yaptırmadığımız için yemeğimizi Mesogeios Restaurantta yedik.

Fiyatları merak ediyorsanız tatilcilerle dolu bir ada olduğu için normal bir Yunan şehrine göre nereyse 2 katı diyebiliriz 🙁

Gittiğimiz harika Beachlerde de bir Hamburger yemeden dönmeyin deriz. Çünkü gerçekten harika yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir