YURT DIŞI ÇIKIŞ PULU

Yurt dışı çıkış pulu tüm yurt dışına giden vatandaşların ödemek zorunda olduğu bizim tabirimizle ülkeden giderken alınan son vergidir 😀

Bu vergiyi  23.03.2007 tarihli 26471 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre ‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır’ hükmü ile ilk defa zorunlu hale getirildi. Temmuz 2019 tarihinden itibaren 15 lira olan çıkış pulu ücreti 50 lira olarak revize edildi.

Peki verdiğimiz bu yurt dışı harç pulu bedeli nereye gidiyor?
Yeşil pasaportlarda dahil tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla yurt dışına çıkan vatandaşların alması zorunlu olan bu harç pulunun; 15 lirası TOKİ’ye 35 lirası ise bütçeye aktarılıyor.

Nereden temin edilebilir?
Seyahatinizi uçak ile yapacaksanız dış hatlar bölümünde pasaport kontrolüne gelmeden önce satılan bürolardan almak durumundasınız yoksa; sizi polis memuru geri çeviri ve sırada boşa beklemiş olursunuz.
Çıkışınızı kara yoluyla yapacak iseniz; harç pulu satan ayrı bir gişe görecek siziniz
Not; Pazarkule gibi çok küçük kapılarda ayrı bir gişe bulunmuyor tüm işleminizi arabayla geçerken yapıyorlar.

Harç pulunu seyahatten önce herhangi bir bankaya giderek ödeme yapabilir karşılığında size verilen dekont ile yurt dışına çıkabilirsiniz. Ama bizce bu harç pulu Türkiye vatandaşlarından alınmamalıdır. Madem ki bir mali açığımız var bunu yurt dışından gelen turistlerden alınması daha mantıklı buluyoruz.
Yurt dışına çıkış harcı aşağıda açıklamada olan vatandaşlara muaftır;

  • Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar,
  • 7 yaşını doldurmamış olanlar,
  • Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı olanlar,
  • Yurtdışında oturma izni bulunanların pasaportlarında ‘işçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmaktadır’ kaşesi yer alanlar, (Oturum belgelerini göstermeden de harçtan muaftırlar.)
  • Bu kaşenin bulunmadığı pasaportlar için, ‘Süresiz/……..tarihleri arasında yurt dışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır’ kaşesi olanlar,
  • Çifte pasaportlu olup uyruğunda bulundukları yabancı ülke pasaportlarını kullanarak yurt dışına çıkanlar,
  • Oturma belgesi yerine geçen Green Card’ı ibraz edenler,
  • Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar.

Umarız bu harç pulu dahada pahalanmaz ve seyahat özgürlüğümüze vurulan bu maddi kelepçede en kısa sürede kaldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir